Peloponnesose piirkond

Allikas: Vikipeedia
Peloponnesose piirkond

kreeka Περιφέρεια Πελοποννήσου
Periféreia Peloponnísou

Pindala: 15 490 km²
Elanikke: 582 000 (2011)
Rahvastikutihedus: 37,6 in/km²
Keskus: Trípoli
Peloponnesose piirkonna asend Kreekas

Peloponnesose piirkond [pelop'onnesos] (Πελοπόννησος; 'Pelopsi saar') on 1. järgu haldusüksus (piirkond) Kreeka lõunaosas. Hõlmab suurema osa Peloponnesose poolsaarest ja viimast ümbritsevaid saari. Piirkond piirneb põhjas Lääne-Kreeka piirkonnaga ning kirdes Atika piirkonnaga. 15 490 km² suurune piirkond hõlmab suurema osa Peloponnesose poolsaarest, välja arvatud Ahhaia ja Ileía piirkonnaüksuse loodepoolsed osad, mis kuuluvad Lääne-Kreeka piirkonda, ning väike osa Argolída poolsaarest, mis on osa Atika piirkonnast.

Valitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Peloponnesose piirkond loodi 1987. aasta haldusreformiga. 2010. aasta Kallikratese programmiga selle võimu ja volitusi muudeti ja laiendati. Vastavalt uuele plaanile juhib piirkonda koos Lääne-Kreeka piirkonna ja Joonia saarte piirkonnaga selleks loodud ja Lääne-Kreeka piirkonna keskuses Pátra linnas asuv vastav detsentraliseeritud administratsioon.

Piirkonna enda keskus asub Trípolis ja piirkond jaguneb viieks piirkonnaüksuseks (enne Kallikratese programmi haldusreformi maakonnaks (nómos)'):

Piirkonnaüksused jagunevad omakorda kokku 26 omavalitsuseks ning piirkonna suurim linn on Messeenias asuv Kalamáta. Piirkonna teised suuremad asulad on Árgos, Kórinthos, ja Sparti.

Alates 2011. aasta 1. jaanuarist juhib piirkonda Petros Tatoulis.