Pelias

Allikas: Vikipeedia

Pelias (vanakreeka keeles Πελίας) oli vanakreeka mütoloogias Iolkose kuningas, Tyro poeg, Aisoni, Pherese ja Neleuse vend, Alkestise ja Akastose isa.

Tyro armastas jõejumalat Enipeust, kuid too ei vastanud neiu tunnetele. Ükskord võttis aga Poseidon (mõne allika järgi Zeus) Enipeuse kuju ning heitis Tyroga ühte. Sellest vahekorrast sai Tyro kaksikpojad. Tyro kartis oma isa raevu ja sellepärast jättis pojad maha.

Tyro isa Salmoneuse tallimees leidis poisid ja kasvatas nad koos oma naisega üles. Neile pandi nimeks Pelias ja Neleus.

Tyro abiellus Kretheusega ning nad said kaks poega: Aisoni ja Pherese. Ent Kretheus sai teada, et tema naine oli jumalaga vahekorras olnud, ja tühistas seetõttu abielu. Ta võttis naiseks oma teenija Sidero ning Tyro pidi Siderot teenima. Sidero kohtles oma endist käskijat väga halvasti, kuid Aisonit ja Pherest ta ei kiusanud; küllap seetõttu, et tal endal lapsi ei olnud.

Pärast Kretheuse surma sai Iolkose uueks kuningaks Aison. Siis aga ilmusid välja Pelias ja Neleus, kellele kasuisa oli nende vanematest rääkinud. Nii Aison, Pheres kui Peleus pidid selleks ajaks juba abielus ja isad olema.

Pelias tappis Sidero, makstes kätte oma ema julma kohtlemise eest. Sidero oli küll Hera templisse varjule läinud, kuid Pelias tappis ta otse altari ees. Seda ei andestanud Hera talle kunagi, sest tempel oli püha koht.

Pelias saadab Iasoni kuldvillaku järele

Pelias tõukas ka Aisoni troonilt ja hakkas ise oma naise Anaxibiaga Iolkost valitsema. Neleus pagendati, Pheres oli juba varem naaberriiki Tessaaliasse kolinud, kuid Aisoni, tema naise ja poja Promachuse Pelias vangistas. Aisoni teist poega Iasonit ta ei saanud kätte, sest Aison oli tolle saatnud Cheironi juurde õppima.

Pherese poeg Admetos tuli Peleuse vanimat tütart Alkestist kosima. (Veel olid Peliasel tütred Peisidike, Pelopeia ja Hippothoe, keda nimetatakse peliaadideks.) Pelias lubas tütre talle tingimusel, et ta sõidab linna kaarikuga, mille ette on rakendatud lõvi ja metssiga. Admetos sai Apolloniga hästi läbi, jumala abiga täitis Peliase soovi ja saigi Alkestise naiseks.

Oraakel ennustas Peliasele, et ta peab kartma ühe sandaaliga meest. Seetõttu käskis Pelias kogu riigis ühe sandaaliga meestest teada anda.

Iason annab Peliasele kuldvillaku. Punafiguuriline krateer umbes 340–330 eKr

Lõpuks saabuski Iason, kes oli jõest üleminekul sandaali kaotanud. Ta viidi kohe Peliase ette ja nõudis oma isa trooni tagasi. Pelias lubas seda, kui Iason talle kuldvillaku toob. See ülesanne oli väga raske ja Pelias lootis, et Iason saab selle käigus surma. Iason oli aga rahul ja laskis kõikjal reisist teada anda. Üle kogu Kreeka saabusid sangarid, kelle hulgast Iason valis laeva Argo meeskonna (argonaudid).

Mõne aja pärast teatas Pelias Aisoni perele, et Iasoni laev on hukkunud. Aison ja tema pere tappis end, juues mürki. On ka väidetud, et kuna nad keeldusid end tapmast, siis laskis Pelias nad tappa.

Lõpuks jõudis Iason kuldvillaku ja ilusa naise Medeiaga Iolkosesse tagasi. Ent Pelias keeldus Iasonile trooni andmast.

Medeia tundis nõiakunsti ja näitas Peliase tütardele, kuidas vana nooreks muuta. Ta lõikas vana oina tükkideks, pani keeva veega katlasse, lisas sinna võluaineid ja ütles loitsu ning katlast kargas välja noor tall. Peliase tütred tahtsid oma isa samuti noorendada, tapsid ta, lõikasid tükkideks ja panid keevasse vette, aga Medeia ei muutnud Peliast nooreks. Iason sai kuningaks.