Mine sisu juurde

November Rain

Allikas: Vikipeedia

"November Rain" on Guns N' Rosesi ballaad 1991. aasta albumilt "Use Your Illusion I". Singel avaldati 18. veebruaril 1992.

Loo kirjutas bändi laulja Axl Rose. Laul sisaldab orkestrielemente.

Laul on ligi üheksa minutit pikk ning on Guns N' Rosesi üks pikemaid laule. Laul anti albumi kolmanda singlina välja aastal 1992 ning see jõudis kolmandale kohale edetabelis Billboard Top 100, olles samas ka kõige pikem laul, mis on jõudnud selle edetabeli esikümnesse. Pärast ilmumist on singlit ostetud üle miljoni eksemplari.

Laulu video läks maksma umbes miljon dollarit ning see on üks kallimaid muusikavideoid, mis iial tehtud.

Laulu sünnilugu[muuda | muuda lähteteksti]

Guns N' Rosesi laulja Axl Rose alustas laulu loomist aastal 1983. Kuigi laul oli 1987. aastaks valmis, ei andnud Rose laulu veel välja, kuna tal puudus selline elukogemus, millele saaks selles laulus vihjata. Kuid 1991. aastal, pärast lahutust Erin Everlyst, sai Rose mõtte kätte ja hakkas laulu lindistama.

Laulu esitamine kontserdil[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda esitati laulu Indiana osariigis Noblesville'is 29. mail 1991. Rose väitis enne laulu esimeste akordide mängimist, et nad ei ole seda veel avalikult esitanud ja tema ise pole seda laulu kaua aega mänginud. Esitus oli äärmiselt pealiskaudne – algusest olid puudu mõned avataktid, kitarrist Slash oli sügavas heroiiniuimas ning orkestrielemendid puudusid täielikult.

1991. aasta detsembris hakati laulu kontserdil esitama orkestrielementidega, mida oli ka albumiversioonil kuulda. 1993. aastal esitati laulu põhiosa akustiliselt - Axl Rose klaveril, Slash akustilisel kitarril ning Matt Sorum timpanitel, kuid lõpuosa esitati nagu tavaliselt - Slash lülitus ümber elektrikitarrile, Sorum trummidele, lisandusid Duff McKagan bassil, Dizzy Reed klahvpillidel ning Gilby Clarke või Izzy Stradlin rütmikitarril.

Aastatel 2001–2014, kui bändi koosseis oli peaaegu täielikult vahetunud, mängiti igat soolot erineva kitarristiga. Esimest soolot mängis 2001. aastast 2002. aasta 22. novembrini Robin Finck, 24. novembrist 2002 kuni 2014. aastani Richard Fortus. Teist soolot mängis 2001–2007 samuti Finck, kuid 2009–2014 DJ Ashba. Lõpusoolot mängis 2001–2002 Buckethead ning 2006–2014 Bumblefoot. Soolode mängimisviis erines märgatavalt Slashi omast, eriti tugevasti moonutas meloodiaid Finck. 2016. aastast mängib kõiki soolosid Slash üksi, nagu ka aastail 1991–1993.

2001. aastast laulab Rose laulu viimaseid ridu kõrgemas oktavis.

8. augustil 2016 Houstonis läks Rose'i klaver laulu ajal väga tugevalt häälest ära. Rose märkas seda juba esimese salmi ajal. Teise salmi alguses, tundes end häirituna, peatas ta laulu mõneks ajaks. "Stopp! Mis kuradi asi see on?!" karjus Rose käsi laiutades. Ta jätkas, kuid mitte enam vihaselt: "Kas me võiksime ... selle vähemalt peatada?" Seejärel ütles ta iseendale: "Ei, see ei ole." ning kohe valjemalt publikule: "Aa, hoopis klaver on rikkis. Pärast publiku naeru küsis Rose: "Nii ... on teil mingi soovitus siis?" Publiku ovatsioonide peale jätkas Rose laulu, olles ilmselgelt lõbustatud sellest intsidendist, samas, kui 1990ndatel oleks ta palju vihasemalt reageerinud ning kontserdi isegi katkestanud. Arvatakse, et mõni lavatehnik tahtis Rose'iga nalja teha.