Noroviirus

Allikas: Vikipeedia
Hoiatus! Võimalik autoriõiguste rikkumine!
Kui on olemas/saadud luba teksti kasutamiseks litsentsi CC BY-SA 3.0 tingimustel, siis edasta aadressile permissions-etAt char.svgwikimedia.org kiri, milles autor kinnitab, et on nõus teksti kasutamisega selle litsentsi tingimustel.

Võimalikuks lahenduseks on ka teksti ümbersõnastamine, sest faktid ei ole autoriõigustega kaitstud.

  Teksti allikas: http://www.kaiu.edu.ee/upload/noro[1].pdf
Noroviirus
Suurendatud pilt nanoviirusest - Valge riba tähistab 50 nanomeetrit.
Suurendatud pilt nanoviirusest - Valge riba tähistab 50 nanomeetrit.
Virus classification
Grupp: Grupp IV ((+)ssRNA)
Selts: Määramata
Perekond: Norovirus
Tüüpliik
Norwalki viirus

Noroviirused ehk Norwalk-viirused on grupp viirusi, mis põhjustavad inimestel gastroenteriiti, mis on tuntud ka talvise oksendamistõvena, mida nimetatakse vääralt „kõhugripiks”. Noroviirus on vägagi nakatumisohtlik.

Noroviiruse põhjustatud haigus ei kesta pikalt, kuigi tihti võib tunda end väga halvasti ja oksendatakse korduvalt. Haigestunud paranevad ühe-kahe päeva jooksul ning pikaajalisi tervisehäireid ei teki. Kui haigestunu ei joo piisavalt vett, et tagasi saada vedelikku, mida kaotab oksendamise ja kehaeritiste kaudu, siis võib tekkida organismis dehüdratatsioon ehk veetustumine ja siis võib olla vajalik kohene arstiabi. Veetustumine tekib tavaliselt ainult väikelastel ning väga vanadel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga isikutel.

Sümptomid[muuda | muuda lähteteksti]

Noroviirushaiguse sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Mõnikord võib esineda väike palavik, külmavärinad, peavalu, lihasvalud ning väsimustunne. Haigus algab järsult, umbes 12 kuni 20 tundi peale viirusega kokkupuutumist, kuid on tavaliselt lühikese kestvusega, 24 kuni raskemate juhtude puhul ka 48 tundi.

Nakatumine[muuda | muuda lähteteksti]

Noroviirused väljuvad nakatunud inimese kehast ainult väljaheite ja okse kaudu. Haigel on võimalik nakatada teisi inimesi kas: • saastatud toidu või joogiga, • saastatud pinna või esemete puudutamisega, • otsesel kokkupuutumisel nakatunud isikuga

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Hetkel ei leidu ühtegi viirusevastast ravimit, mis viirusele mõjuks ja puudub ka nakatumist ennetav vaktsiin. Antibiootikumid ei mõju noroviiruste vastu.

Tervetel isikutel kestab haigus tavaliselt vaid päeva. Nii kaua, kui haigel on oksendamine ja kõhulahtisus, tuleb tal juua rohkesti vedelikku, vältimaks veetustumist. Väikelaste, vanurite ja teisi haigusi põdevate isikute hulgas tekib veetustumine sagedamini ning see ongi noroviirusnakkuse kõige tõsisem tagajärg. Veetustumise riski saab vähendada mahlade, vee või tee jms joomisega. Spordijoogid ei asenda haigusega kaotatud toitaineid ja mineraale.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]