Noroviirus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Noroviirus
Suurendatud pilt nanoviirusest - Valge riba tähistab 50 nanomeetrit.
Suurendatud pilt nanoviirusest - Valge riba tähistab 50 nanomeetrit.
Viiruste klassifikatsioon
Rühm Rühm IV ((+)ssRNA)
Selts Määramata
Perekond Norovirus
Tüüpliik
Norwalki viirus

Noroviirused ehk Norwalk-viirused on grupp viirusi, mis põhjustavad inimestel gastroenteriiti, mis on tuntud ka talvise oksendamistõvena, mida nimetatakse vääralt „kõhugripiks”. Noroviirus on vägagi nakkusohtlik.

Noroviiruse põhjustatud haigus ei kesta pikalt, kuigi tihti võib haige tunda end väga halvasti ja oksendab korduvalt. Haigestunud paranevad ühe-kahe päeva jooksul ning pikaajalisi tervisehäireid ei teki. Kui haigestunu ei joo piisavalt vett, et tagasi saada vedelikku, mida kaotab oksendamise ja kehaeritiste kaudu, siis võib tekkida organismis dehüdratatsioon ehk veetustumine ja siis võib olla vajalik kiire arstiabi. Veetustumine tekib tavaliselt ainult väikelastel ning väga vanadel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga isikutel.

Sümptomid[muuda | muuda lähteteksti]

Noroviirushaiguse sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Mõnikord võib esineda väike palavik, külmavärinad, peavalu, lihasevalud ja väsimustunne. Haigus algab järsult, umbes 12–20 tundi pärast viirusega kokkupuutumist, kuid kestab tavaliselt lühidalt, 24 kuni raskematel juhtudel ka 48 tundi.

Nakatumine[muuda | muuda lähteteksti]

Noroviirused väljuvad nakatunud inimese kehast ainult väljaheite ja okse kaudu. Haigel on võimalik nakatada teisi inimesi kas • saastatud toidu või joogiga; • saastatud pinna või esemete puudutamisega või • otsesel kokkupuutumisel nakatunud isikuga.

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Seni ei leidu ühtegi viirusevastast ravimit, mis viirusele mõjuks, ning puudub ka nakatumist ennetav vaktsiin. Antibiootikumid ei mõju noroviiruste vastu.

Tervetel isikutel kestab haigus tavaliselt vaid päeva. Nii kaua, kui haigel esineb oksendamine ja kõhulahtisus, tuleb tal juua rohkesti vedelikku, vältimaks veetustumist. Väikelastel, vanuritel ja noroviirushaiguse ajal muid haigusi põdevate isikute hulgas tekib veetustumine sagedamini ning see ongi noroviirusnakkuse kõige tõsisem tagajärg. Veetustumise riski saab vähendada mahla, vee, tee ja muude selliste jookide joomisega. Spordijoogid ei asenda haigusega kaotatud toitaineid ja mineraale.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]