Norman 3X Butler

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Norman 3X Butler (sünninimi Norman Butler; nimed organisatsioonis Nation of Islam Norman 3X ja hiljem Muhammad Abd al-Aziz; sündinud 1938) on organisatsiooni Nation of Islam liige, kes mõisteti süüdi Malcolm X-i mõrvas.

Ta kuulus organisatsiooni ihukaitsjate rühma Fruit of Islam.

Pärast Malcolm X-i mõrvamist New Yorgis Auduboni tantsusaalis (Audubon Ballroom) 21. veebruaril 1965 arreteeriti sündmuspaigal Talmadge Hayer (Thomas Hagan) ning pisut hiljem tunnistajate ütluste põhjal Thomas 15X Johnson ja Norman 3X Butler. Kõik nad olid organisatsiooni Nation of Islam liikmed.

Kõik kolm kinnitasid oma süütust, kuid neil olid nõrgad alibid. Butler, kes oli sel ajal 26-aastane, ütles, et ta oli tulistamise ajal kodus. Peale selle oli üks politseinik ta mõni nädal varem püstoliga peaaegu vigaseks löönud, nii et oli väheusutav, et ta oleks suutnud Malcolm X-i tulistada ja põgeneda.

Kuulati üle palju tunnistajaid, et Thomas 15X-i ja Norman 3X-i osalusele kinnitust saada. Malcolm X-i abid ja ihukaitsjad vannuvad, et kumbagi meest polnud kohal. Malcolm X-i abilise James Shabazzi väitel olid mõlemad mehed hästi tuntud ja neid poleks sisse lastud. Ent Malcolm X-i lesk Betty Shabazz kinnitas, et mõlemad mehed viibisid kohal.

Asi võttis uue pöörde, kui Hagan tunnistas üles oma osaluse mõrvas ning kinnitas, et teised kahtlusalused on süütud. Ta ei avaldanud mõrva üksikasju ja kaasosaliste nimesid, vaid kirjeldas üksnes üldjoontes oma kaasosaliste välimust ja asukohta saalis. Süüdistajad ja Hagani advokaadid tegid kõik, et seda tunnistust diskrediteerida. Kaitsjad kinnitasid, et ta on süütu, süüdistajate versiooni järgi püüdis ta oma kaasosalisi päästa. Lõpuks mõistetigi kõik kolm 10. märtsil 1966 süüdi esimese astme mõrvas ja mõisteti eluks ajaks vangi.

Aastal 1979 tunnistas Hagan üles kogu mõrvaloo, andes kahes kirjalikus tunnistuses välja oma neli kaasosalist organisatsiooni Nation of Islam Newarki mošeest nr 25 ning kinnitas jälle Butleri ja Johnsoni süütust. Kohtud ei võtnud seda tunnistust arvesse ning Butlerit ja Johnsonit ei vabastatud.

Aastal 1984 esitas grupp väljapaistvaid ameeriklasi, sealhulgas ajakirja National Review väljaandja William F. Buckley juunior, kes uskus tema süütusse, palvekirja Azizi vabastamiseks. Ta vabastati pärast 19-aastast vangistust 1985.

Advokaat William Kunstler, kes kahetses oma kunagist keeldumist Butleri ja Johnsoni kaitsmisest, tegi kõik, et tema nime puhtaks pesta. Ta jõudis veendumusele, et kohtuasja taasülesvõtmisest keeldumine tulenes püüdest varjata FBI ja selle kunagise direktori Edgar Hooveri osa Malcolm X-i surmas.

Ajakirjanik Jude Wanniski, kes uskus Azizi süütusse, väitis, et Aziz ei ole ebaõiglase vangistuse tõttu kibestunud.

Muhammad Abdul Aziz määrati 1998. aastal organisatsiooni Nation of Islam mošee nr 7 vaimulikuks. (See on uus, vabamüürlastelt ostetud hoone; tempel, kus teenis Malcolm X, jäi Elijah Muhammadi poja kontrolli alla.) Samuti sai temast organisatsiooni juhi Louis Farrakhani uus piirkondlik turvaülem, kellele tehti ülesandeks pärast Malcolm X-i tapmist peaaegu tegevuse lõpetanud ihukaitsjate rühma Fruit of Islam reorganiseerimine.

Azizilt küsiti valedetektori all, kas ta tappis Malcolm X-i, teadis varem midagi vandenõust või on selle kohta valetanud. Tema vastust "Ei" pidas ekspert siiraks.

Aziziga tehtud intervjuu sisaldub dokumentaalfilmis "Brother Minister: The Assassination of Malcolm X" (1995).