Jude Wanniski

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jude Wanniski
Sünniaeg 17. juuni 1936
Surmaaeg 29. august 2005 (69-aastaselt)

Jude Thaddeus Wanniski (17. juuni 1936 Pottsville29. august 2005 Morristown) oli USA majandusteadlane, ajakirjanik ja konservatiivne kommentaator.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Wanniski lõpetas California Ülikooli Los Angeleses bakalaureusekraadiga politoloogias ja magistrikraadiga ajakirjanduses.

Aastatel 19721978 oli ta ajalehe The Wall Street Journal asetoimetaja.

Aastal 1976 võttis Wanniski kasutusele termini supply-side economics, et eristada taasärkavat klassikalist majandusteooriat valdavast keinsianismist ja monetarismist (demand-side economics).

Tema raamat "The Way The World Works" (1978) aitas kaasa klassikalise majandusteooria taassünnile. National Review arvas selle raamatu 20. sajandi saja mõjukama raamatu hulka. Seal rääkis ta oma avastusest, et USA Senasti hääletused Smooti-Hawley tariifiakti üle langesid päevapealt kokku 1929. aasta musta neljapäevaga.

Wanniski oli 1978–1981 Ronald Reagani nõuandja ning kavandas tema esimese ametiaja maksukärped.

Aastal 1978 asutas Wanniski ettevõtte Polyconomics, mis tegeleb investeerimisnõustamisega poliitilise ja majandusteadusliku analüüsi alusel. Aastal 1997 rajas ta veebiõppekeskuse Supply Side University.

Aastal 1998 püüdis Wanniski kaasa aidata dialoogile Louis Farrakhani ja nende vahel, kes nimetasid Farrakhani antisemiidiks. Ta korraldas Farrakhani intervjueerimise reporter Jeffrey Goldbergi poold, kes oli teinud kaastööd juudi nädalalehele The Forward ja ajalehele New York Times. Et seda pikka intervjuud kuskil ei avaldatud, otsustas Wanniski panna selle üleskirjutuse üles oma veebisaidile seoses senaator Joseph Liebermani ühe memoga.

2003. aasta alguses vastustas Wanniski häälekalt kavatsetavat sõda Iraagis, mille tõttu ta muutus mõnevõrra kontroversiaalseks tegelaseks. Peale selle toetas ta 27. oktoobril 2004 avalikult demokraatide presidendikandidaati John Kerryt, öeldes: "hr Bush on muutunud imperialistiks – inimeseks, kelle otsused ülemjuhatajana on teinud maailma ohtlikumaks kohaks."

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]