Nordkapp

Allikas: Vikipeedia

Nordkapp (saami Davvenjárga) on neem Skandinaavia poolsaare põhjatipus Magerøya saarel. Halduslikult jääb see Norra Troms og Finnmargi maakonda Nordkapi valda.

E69 maantee põhjatipp asub Nordkapil, mis teeb sellest Euroopa põhjapoolseima punkti, kuhu pääseb autoga, ja teeb E69 Euroopa põhjapoolseimaks avalikuks teeks. Platoo on populaarne vaatamisväärsus. Neeme juurde kuulub 307-meetrine kalju, millel on kõrge tasane platoo, kus külastajad saavad jälgida polaarpäeva ja vaadet Barentsi merele põhja poole. Külastuskeskus Nordkapp Hall ehitati platoole 1988. aastal. Sinna kuuluvad kohvik, restoran, postkontor, suveniiripood, väike muuseum ja videokino.[1][2]

Äärmuspunkt[muuda | muuda lähteteksti]

Nordkapi laiuskraad

Järsk kalju Nordkapil asub 71° 10′ 21″ N 25° 47′ 04″ E, umbes 2102,3 km kaugusel põhjapoolusest. Nordkappi nimetatakse sageli ekslikult Euroopa põhjapoolseimaks punktiks. Selle kõrval asuv Knivskjelloddeni neem ulatub aga tegelikult 1450 meetrit rohkem põhja poole. Lisaks asuvad mõlemad punktid saarel (Magerøya), ehkki üks neist on maanteega ühendatud. Mandri-Euroopa põhjapoolseim punkt asub Nordkinni neemel (Kinnarodden), mis asub umbes 5,7 km lõuna pool ja umbes 70 km ida pool. See punkt asub Nordhamni poolsaarel Mehamni küla lähedal. Euroopa põhjapoolseim punkt, võttes arvesse ka saared, on sadu kilomeetreid põhja pool, kas Venemaa Franz Josephi maal või Norra Svalbardi saarestikus, sõltuvalt sellest, kas Franz Josephi maad peetakse Euroopaks või Aasiaks.

Vaade neemele edelast. Pildi maksimaalsel suurusel on näha turismiobjektide paiknemine neemel

Nordkapp on punkt, kus Norra meri, mis on osa Atlandi ookeanist, kohtub Põhja-Jäämere Barentsi merega. Polaarpäeva võib näha 14. maist 31. juulini. Päike jõuab neil päevadel madalaimasse punkti vahemikus 00:14 ja 00:24.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Nordkapini jõuab Euroopa maantee E69 kaudu (rajatud 1956), läbides Nordkapi tunneli, mis on Magerøya saart mandriga ühendav merealune tunnel. EuroVelo jalgrattamarsruudid EV1, EV7 ja EV11 ühendavad Nordkappi vastavalt Portugali, Malta ja Ateenaga.

Nordkappi külastab igal aastal mitu kruiisilaeva. Honningsvåg on Hurtigruteni rannikulaevade üks peamisi peatusi.

Lähedal asuvast Honningsvågi linnast suunduvad Nordkappi liinibussid (33 km) ja bussid kohtuvad paljude kruiisilaevadega, mis Honningsvågi sadamasse sisenevad.

Lähim lennujaam on Honningsvåg Valan Airport (HVG), mis pakub mitmeid lende Tromsø Langnesi rahvusvahelisse lennujaama (TOS) ja tagasi.[3]

Nordkapi ja lähemate linnade kaugus

Talv[muuda | muuda lähteteksti]

MS Gripsholm Nordkapi juures

Talvel on võimalik külastada Nordkappi, kuid kui on tugev lumi ja tuul, on viimane teelõik avatud ainult konvoisõiduks teatud kellaaegadel. Nordkappi viiv tee hoitakse talvel lahti ning sellele pääsevad tavalised sõidukid ja sõidukijuhid, kes saavad hakkama talvel esineda võiva lume ja tuulega. Enne seda oli E69 ainus talvel suletud E-marsruut Euroopas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kaasaegne kaart Nordkapi lahingust

Nordkapile pani nime inglane Steven Borough, kes oli laeva Edward Bonaventure kapten, mis purjetas 1553. otsima Kirdeväila.[1]

Teine maailmasõda[muuda | muuda lähteteksti]

1943. aastal peeti seal Nordkapi lahing, kus natside lahingulaev Scharnhorst uppus lõpuks Briti lahingulaeva HMS Yorki hertsogi, Norra hävitaja HNoMS Stordi ning teiste Briti mereväe laevade abil.

Sissepääsutasu poleemika[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2011. aastast maksis Nordkapi külastuskeskuse täiskasvanupilet 160–235 krooni.[4] Sageli on aga udu (kuna platoo asub pilvisel alal), mis varjab vaadet. Selles olukorras soodustust ei saa, kuid täishinnaga pilet kehtib mitmekordseks sisenemiseks 48 tunni jooksul.

2000. aastal ja taas 2011. aastal vastas Norra keskkonnaministeerium huvirühmade survele ja palus ala haldaval ettevõttel Nordkapps VEL vähendada platoole pääsemise tasu.[4] Nordkapps VEL vastas, et 8000 igapäevast külastajat ja kaugel paiknev asukoht seavad suured nõudmised rajatise toimimise, hooldamise ja turvalisuse ning looduslike omaduste osas. Tasu ei alandatud ja pärast seda on seda pisut suurendatud, ehkki tänapäeval on külastajatele, kes saabuvad jalgsi, jalgratta või muude mootorita sõidukitega, sissepääs tasuta.[5]

Sport ja vaba aeg[muuda | muuda lähteteksti]

2009. aasta Trans-Euroopa jalgsimaraton algas Itaalias Baris ja lõppes Nordkapil. Kogu distants oli 4485 kilomeetrit.

NorthCape4000 on jalgrattavõistlus, mis lõpeb Nordkapil. Kogu võistluse distants on 4200 kilomeetrit.[6]

2014. aasta Arctic Race of Norway esimene etapp toimus Nordkapil 14. augustil 2014. Jalgrattavõistlus algas Hammerfestis ja lõppes Nordkapil ning selle võitis norralane Lars Petter Nordhaug, võisteldes Team Jumbo–Visma võistkonnas, 4 tunni 51 minuti 3 sekundiga.[7]

Jalgrattaga Norra põhjatipust Nordkapilt lõunatippu Lindesnesini sõitmise rekord on 4 päeva 22 tundi ja 18 minutit, mille püstitas viiest Oslost pärit mehest koosnev rühm 2003. aasta juulis.[8]

Popkultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

Nordkapi kaadreid näidatakse sageli filmides ja televisioonis, eriti 2014. aasta põnevuskomöödiafilmis "Børning", mis keerleb ebaseadusliku tänavavõistluse ümber Oslost Nordkapini.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Svein Askheim. "Nordkapp". Store norske leksikon. Vaadatud 1.11.2017.
  2. "The northernmost point of Europe". Innovation Norway. Vaadatud 1.11.2017.
  3. https://www.wideroe.no/en Widerøe Airlines, official website
  4. 4,0 4,1 "Krangel om 235 kroner". E24 Næringsliv (Norwegian). 11. september 2011. Vaadatud 27.01.2018.{{cite news}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  5. "Opening hours and Prices".
  6. "NorthCape4000". Official website. Originaali arhiivikoopia seisuga 30.10.2018. Vaadatud 26.07.2018.
  7. "Hammerfest/Nordkapp". Arctic Race of Norway. Amaury Sport Organisation. Originaali arhiivikoopia seisuga 8.01.2015. Vaadatud 24.08.2014.
  8. Ny sykkelrekord