Nitrifitseerijad bakterid

Allikas: Vikipeedia

Nitrifitseerivad bakterid on kemoautotroofsed või kemolitotroofsed bakterid, kes eluks vajaliku energia saavad nitrifikatsioonist. Siia kuuluvad perekonnad Nitrosomonas, Nitrosococcus, Nitrobacter ja Nitrococcus[1].

Paljudel nitrifitseerivatel bakteritel on keerukad sisemised membraansüsteemid, mis on peamiste nitrifikatsiooniensüümide asukohaks, nt ammoniaagi monooksügenaas, mis oksüdeerib ammoniaagi hüdroksüülamiiniks, ja nitriti oksidoreduktaas, mis oksüdeerib nitriti nitraadiks.

Nitrifitseerivad bakterid on laialt levinud pinnases ja vees ning kõige rohkem leidub neid seal, kus on märkimisväärsel hulgal ammoniaaki (ulatusliku valgu lagunemisega aladel ja reoveepuhastites)[2]. Nitrifitseerivad bakterid elavad järvedes ja jõgedes, mis rohke siseneva reovee ja heitvee tõttu on suure ammoniaagisisaldusega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mancinelli RL (1996). "The nature of nitrogen: an overview". Life support & biosphere science : international journal of earth space 3 (1–2): 17–24. PMID 11539154.
  2. Belser LW (1979). "Population ecology of nitrifying bacteria". Annu. Rev. Microbiol. 33: 309–333. doi: [1][alaline kõdulink]