Neli aastaaega (Vivaldi)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

"Neli aastaaega" (itaaliakeelne originaalpealkiri Le quattro stagioni) on Antonio Vivaldi kirjutatud tsükkel neljast viiulikontserdist, mis on pealkirjastatud aastaaegade nimetuste järgi. Ta lõi need 1723. aastal oma esimeste viiulikontsertidena. Seda tsüklit peetakse Vivaldi teoste seas tuntuimaks ja parimaks. "Neli aastaaega" avaldati esmakordselt 1725. aastal kahtteist kontserti sisaldavas kogumikus "Il cimento dell'armonia e dell'inventione" (op. 8; 'võistlus harmoonia ja leidlikkuse vahel').

Tsükli iga kontserdi muusikaline tekstuur on erinev vastavalt kujutatavale aastaajale. Pizzicato talve taustal on Itaaliapärase jäise vihma krabin. Forte, mis on suve keskmises osas Pianode vahepeal kujutab äikest. Pärast "Kevade" algusosa tuleb vaikne triller, mis kujutab linnulaulu. Suve 3. osa alapealkiri ongi "torm" (inglise keeles storm)

Kõik neli kontserti on kolmeosalised, kus aeglase tempoga osa paikneb kahe kiire vahel. Ajal, kui Vivaldi selle tsükli kirjutas, polnud veel välja kujunenud tänapäevane soolokontsert (soolopill orkestri saatel). "Neli aastaaega" on kirjutatud sooloviiulile keelpillikvarteti ja basso continuo saatel, mis aitas kaasa selle vormi arengule.

Kontserdid ja osad[muuda | muuda lähteteksti]

 • Kontsert nr 1 E-duur, Op. 8, RV 269, "La primavera" ("Kevad")
  1. Allegro
  2. Largo
  3. Allegro Pastorale
 • Kontsert nr 2 g-moll, Op. 8, RV 315, "L'estate" ("Suvi")
  1. Allegro non molto
  2. Adagio e piano - Presto e forte
  3. Presto
 • Kontsert nr 3 F-duur, Op. 8, RV 293, "L'autunno" ("Sügis")
  1. Allegro
  2. Adagio molto
  3. Allegro
 • Kontsert nr 4 f-moll, Op. 8, RV 297, "L'inverno" ("Talv")
  1. Allegro non molto
  2. Largo
  3. Allegro

Sonetid[muuda | muuda lähteteksti]

Nelja kontserti saadavad neli sonetti, mille autorit ei teata, kuid oletatakse, et see võis olla Vivaldi ise. Iga sonett on jaotatud kolmeks osaks, mis vastavad täpselt iga kontserdi kolmele osale.