Napoleon II

Allikas: Vikipeedia
Napoleon II

Napoleon II ehk Napoléon François Joseph Charles Bonaparte, tuntud ka kui Reichstadti hertsog (20. märts 181122. juuli 1832), oli Napoleon I poeg ja lühikest aega Prantsusmaa keiser.

Napoleon II sündis oma isa ja Austria keisri Franz I tütre Marie Louise pojana ning nimetati kohe pärast sündi Rooma kuningaks. 1814 ja 1815, kui Napoleon I kaks korda võimust loobus, andis ta trooni oma pojale, kuid tema valitsusajad ei kujunenud pikaks, sest liitlased otsustasid taastada Bourboni dünastia võimu. Et Napoleon II oli Franz I lapselaps, viidi ta Austriasse, kus talle anti 1818. aastal Reichstadti hertsogi tiitel. Austrias hakati teda kutsuma Franziks. Napoleoni elu polnud kerge, sest ta oli sisuliselt pantvang ning kõigest 21-aastaselt suri ta Schönbrunni lossis tuberkuloosi.

Enamik Euroopa riike ei tunnustanud Napoleon II Prantsusmaa keisrina, ent tema onupoeg Claude Louis Napoléon Bonaparte võttis 1852 võimule saades nimeks Napoleon III, et rõhutada Bonaparte'i dünastia järjepidevust ja võimu.