Morris

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tantsust; isikunimede jm kasutuste kohta vaata täpsustuslehte Morris (täpsustus).

Cotswoldi morrisetantsijad taskurättidega.

Morris on Inglise rahvatants, mida tavaliselt saadetakse muusikaga. See põhineb rühma tantsijate rütmilistel sammudel ja tantsufiguuridel. Tavaliselt kannavad tantsijad paljude kellukestega sääriseid ning sageli kasutatakse teisigi abivahendeid, nagu lühikesed kaikad, mõõgad ja rätikud. Vähemal määral esineb ühe-kahe tantsijaga morrisetantse, milles astutakse üle ja ümber põrandale risti asetatud savipiipude.

Vanim teadaolev inglise tekst, kus morrist mainitakse, pärineb aastast 1448. Selles nimetatakse Londoni kullasseppade gildi makstud seitsme šillingi suurust tasu morrisetantsijaile.[1] 15. sajandi lõpust pärineb teisigi kirjalikke tunnistusi morrise tantsimisest ning samuti on piiskoppide visitatsiooniaktides mainitud mõõgatantse, tantsuga santimist pühade puhul, tantsuetendusi ja muid tantsulisi tegevusi. Varaseimates allikates seostub morrisetants läbivalt kõrgklassiga, olgu siis õukonnas või Londoni lordmeeri rongkäigus. 17. sajandi keskpaigaks kujunes sellest siiski juba maal levinud rahvatants.

USA-s on ligikaudu 150 morrisetantsijate ansamblit.[2] Valdavalt kannavad Austraalia, Kanada, Uus-Meremaa ja Hongkongi morrisetraditsiooni väljarändajad[3]. Üksikuid tantsurühmi leidub teisteski riikides, näiteks Hollandis Utrechtis ja Helmondis[4] Arctic Morris Group Helsingis ja Stockholmis[5], samuti Küprosel.[6]

Morriselaadseid tantse on tuntud mitmetes Euroopa maades, nagu tunnistavad kesk- ja varauusaegsed tantsunimed eri keeltes: keskinglise Morisk dance, moreys daunce ja morisse daunce, flaami mooriske danse, 15. sajandi saksa Moriskentanz, prantsuse morisques, horvaadi moreška, itaalia ja hispaania moresco, moresca ja morisca. Tänapäevane inglise kirjapilt Morris-dance on varaseimalt säilinud 17. sajandist. Morrise nimi tähendab mauride tantsu, kuid nimevaliku otsene põhjus on teadmata. Oletatavasti tuleneb see tantsu ja kostüümide "eksootilisusest".[7]

Traditsiooniliselt tantsiti morrist viiuli või vilespilli ja trummi saatel. Tänapäeval on muutunud tavapäraseks ka akordionid jts klahvpillid.

Morrist on kajastatud paljudes kirjandusteostes, Kettamaailma romaanides on seda kirjeldanud Terry Pratchett. Morrisest kõnelevad ka 2009. aastal valminud Lucy Akhursti komöödia "Morris: Elu kellukestega" ("Morris: A Life with Bells On") ning 2011. aastal valminud Tim Plesteri ja Rob Curry dokumentaalfilm "Morrise tee" ("Way of the Morris").

Illustratsioone[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. M. Heaney, ‘The Earliest Reference to the Morris Dance?’,Folk Music Journal, vol. 8, no. 4 (2004), 513-515
  2. Llewellyn's 2012 Witches' Companion. Llewellyn Worldwide. 2011. p. 126. 
  3. "New Zealand Morris Dancing". Morrisdancing.org.nz. Vaadatud 28.05.2013. 
  4. Morrisdansgroep Helmond
  5. Helsinki Morrisers
  6. "index". Cyprusmorris.net. 23. mai 2012. Vaadatud 28.05.2013. 
  7. Vt "morris dance" ja "Morisk". D. Arnold, The New Oxford Companion to Music, vol. 2 (Oxford University Press, 1983), p. 1203.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]