Mootorrattapäevik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib raamatust; raamatu alusel tehtud filmi kohta vaata artiklit Mootorrattapäevikud

"Mootorrattapäevik" (hispaania keeles "Diarios de motocicleta") on Ernesto Che Guevara raamat, mis kirjeldab tema 23-aastaselt koos sõber Alberto Granadoga ette võetud reisi mootorrattal läbi kogu Ladina-Ameerika. Reis oli tähtis tema arenguloo seisukohalt: enda tunnistust mööda kujunes keskklassi perest pärit Guevara just selle retke käigus revolutsionääriks.

Guevara ja Granado lahkusid 1952. aasta jaanuaris Buenos Airesest 1939. aastal valminud 500cc Nortoni mootorrattal, millele nad andsid iroonilise hüüdnime La Poderosa ("Võimas"). Seda ratast on nimetatud karburaatoriga versiooniks Don Quijote hobusest Rocinantest.

Reisi eesmärk oli õppida tundma Lõuna-Ameerikat, mida noored teadsid seni vaid raamatutest. Retkeks kulunud üheksa kuu vältel sõitsid nad mootorratta, aurulaeva, parve, hobuse, bussiga ja hääletades ning läbisid umbes 13 000 kilomeetrit. Teel läbiti erinevaid maastike, sealhulgas Andide mäestik, Atacama kõrb ja Amazonase jõe bassein.

Autor kirjeldab sotsiaalset ebaõiglust, mida peavad ühtviisi taluma nii ekspluateeritud kaevurid, tagakiusatud kommunistid, ühiskonnast kõrvale tõrjutud leeprahaiged kui ka kunagise suure inkade tsivilisatsiooni järeletulijad. Raamatu lõpus kuulutab Guevara oma soovi võidelda ja surra vaeste eest ning oma unelmat tervikuks ühendatud Ladina-Ameerikast.

Raamatus anti välja käsikirja põhjal alles pärast Guevara surma. See kujunes äärmiselt menukaks, saades korduvalt näiteks New York Timesi bestselleriks. "Mootorrattapäeviku" tõlked on ilmunud paljudes keeltes, samuti valmis 2004. aastal selle põhjal film "The Motorcycle Diaries" ("Mootorrattapäevikud"; režissöör Walter Salles).

2012. aastal ilmus "Mootorrattapäevik" eesti keeles Riina Valmseni tõlkes hispaania keelest kirjastuses IlmaPress.