Montserrati mägi

Allikas: Vikipeedia
Vaade Montserrati mäele Manresa suunast
Montserrati klooster

Montserrat (katalaani hääldus: [munsəˈrat]) on Barcelona lähedal Kataloonias, Hispaania territooriumil asuv paljutipuline mägi. Selle kõrgeim tipp on Sant Jeroni (1236 m), teised kõrgemad on Montgrós (1120 m), Cavall Bernat (1111 m) ja Miranda de les Agulles (903 m). Mägi on osa Serralada Prelitoral Catalana mäeahelikust.

Montserrat tähendab katalaani keeles sõna-sõnalt saehambulist mäge: mont 'mägi' + serrat 'sakiline, saehambuline'[1]. See kirjeldab mäe kummalist välimust, aja jooksul erosiooni tõttu tekkinud arvutuid sõrmjaid roosakast settekivimist konglomeraadist kaljusid, mis eristuvad juba kaugelt ümbritsevast maastikust.

720 meetri kõrgusel asub 9. sajandi erakla kohale 1025. aastal rajatud benediktlaste klooster, mis on väga kuulus palverännakusihtkoht ja pühapaik, Montserrati Jumalaema kuju asukoht[2]. Alates 1987. aastast on Montserrati mäel rahvuspark[3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://en.wiktionary.org/wiki/Montserrat#Etymology_2
  2. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 3. oktoober 2018. Vaadatud 3. oktoobril 2018.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. https://www.montserrat-tourist-guide.com/en/attractions/montserrat-natural-park.html

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]