Moena

Allikas: Vikipeedia
Moena valla paiknemine Trento provintsis

Moena (ladiini: Moéna, saksa: Mön või Moyen) on vald (comune) Trento provintsis Põhja-Itaalias, paiknedes umbes 60 km Trentost kirdes. See on suurim vald Val di Fassas. 2001. rahvaloenduse järgi kuulutas 1967 elanikku 2602-st (75.6%) oma emakeeleks ladiini keele.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Moena külgneb järgmiste valdadega: Falcade (Belluno provints), Nova Levante (Bolzano provints), Pozza di Fassa, Predazzo, Soraga, Primiero San Martino di Castrozza ja Vigo di Fassa. Vallas on frazioni (alljaotused) Forno, Medil, San Pellegrino, Penia, Someda ja Sorte.

Vaatamisväärsusi[muuda | muuda lähteteksti]

Kihelkonnakirik

Vaatamisväärsed on San Vigilio kirik gooti stiilis kellatorni ja 18. sajandi Valentino Rovisi maalidega ning iidne San Volfango kirik 15. sajandi freskode ja Giovanni Battista Guadagnini barokklaega (17. sajand).

Kord aastas toimub festival La Turchia. Türgi traditsiooni järgi tähistavad külaelanikud sündmust, mis sai alguse 323 aastat tagasi. Osmanite janitšarid muutsid siis küla elu ja said kangelasteks. Keskuses on ka janitšari kuju.

Inimesed[muuda | muuda lähteteksti]

Moena oli kodulinnaks Domenico Chiocchettile, kes oli suuresti vastutav Itaalia kabeli kaunistamises Orkney saartel Teise maailmasõja ajal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]