Miri loss

Allikas: Vikipeedia
Miri loss

Miri loss (Valgevene keeles Мірскі замак) on endine Iliniczite ja Radziwillide loss Valgevenes Hrodna oblasti Kareličy rajoonis Miri alevis. Loss kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, ühtlasi on see üks seitsmest "Valgevene imest".

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Miri loss

Linnuse ehitamist alustati arvatavasti 1506. aasta paiku, mil Mir kuulus Iliniczitele. Algne loss oli puidust. Aastast 1568 läks loss üle Radziwillide suguvõsale, kes rajasid kivilinnuse. Gooti stiilis linnuse juurde ehitasid Radziwillid renessansspalee, lossimüüride taha rajati aga bastionid.

Aastal 1655 rüüstasid lossi kasakad, aastal 1705 rootslased, aastal 1785 venelased.

Aastal 1812 pidasid Miri all lahingu vene väed ja prantslased. Kuigi venelased võitsid, taganesid nad Miri alt ja lasid lossi lahkudes õhku. Uued omanikud, Wittgensteinid, rajasid lossist eemale uue mõisakompleksi. Aastast 1891 kuulus Miri loss aga Światopełk-Mirscytele. Nemad hakkasid vana lossi rekonstrueerima, kuigi ei jõudnud sellega kuigi kaugele.

Aastal 1941 võeti Miri loss kasutusele getona. Aastail 1944-1956 oli loss kasutusel majutusasutusena, mis tõi lossi interjöörile veel enam kahju.

Miri lossi hoov

Uued rekonstrueerimistööd algasid XX sajandi kaheksakümnendatel aastatel ja jõudsid lõpule aastaks 2010. Aastal 2000 arvati Miri loss UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Praegu asub Miri lossis muuseum.

Miri lossi hoov

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Miri loss on ebakorrapärase nelinurkse põhiplaaniga. Gooti stiilis kindluse neljas nurgas on tornid, lisaks selleleon linnuse juures veel viies torn, mis on teistest kõrgem. See torn oli kasutusel väravatornina. Kindluse müüride vahel asus Radziwillide renessansspalee.

XVII sajandil rajati lossi juurde itaalia aed, kus lisaks kohalikele puudele ning põõsastele kasvasid ka sellised eksootilised puud nagu apelsinipuud ja sidrunipuud. Ka lisandus Miri lossile barokseid vorme, kui lossi peale rüüsteretki taastati.

Lossi ümber asuvad muldvallid. Lisaks keskaegsele lossile on kaitse all veel XIX sajandil lisandunud osa - tiik, park, kabel, Światopełk-Mirscytele kuulunud mausoleum, väravavahi maja koos väravatega, mõisavalitseja maja. XIX sajandil ehitatud häärber on kahjuks hävinud.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]