Mine sisu juurde

Meeste laul

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Miina Härma laulust; Veljo Tormise laulu kohta vaata artiklit Meeste laul (Tormis); ansambli T-Klaas laulu kohta vaata artiklit Meeste laul (T-Klaas), Ruja laulu kohta vaata artiklit Meeste laul (Ruja)

"Meeste laul" on Miina Härma meeskoorilaul Jakob Liivi sõnadele. Laul algab sõnadega: "Nii tugevad kui kaljud suures meres on mehed igas eluvõitluses ..."

Laulu saamine[muuda | muuda lähteteksti]

Miina Härma kirjutas "Meeste laulu" 1900. aastal tellimise peale. Laulu tellis "Kalevala" kvartett, kes oli ka selle laulu esimene esitaja.[1][2] Laul avaldati kvarteti repertuaarikogumikus 1901. aastal.[3]

Laulu kärpimine[muuda | muuda lähteteksti]

Ajal, mil Eesti oli Nõukogude Liidu koosseisus, keelati "Meeste laulu" üks salm ära.[2] Aastakümnetega jõudis lühendatud laul rahva seas juurduda. Keelatud salmi ei laulda ka taasiseseisvunud Eestis.[2] Kuid laulu alguse tekst on jäänud samaks: "Nii tugevad kui kaljud suures meres on mehed igas eluvõitluses ..."

Laulu tähtsus[muuda | muuda lähteteksti]

"Meeste laul" on eesti üks populaarsemaid meeskoori laule.[4] Laulust on saanud meeskooride hümn.[1][2] Eesti Rahvusmeeskoor alustab iga uut hooaega "Meeste lauluga".[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Artur Vahter, Miina Härma, lk 99, Tallinn: Eesti Raamat, 1971
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Juubelialbum Miina Härma 150: Enne ja nüüd, lk 102, Tartu, 2014
  3. Kalevala kontserdi laulud nalja laulude lisaga, teine anne, lk 109/110, Tartu: M. Varese kaupluse kirjastus, 1901
  4. Gustav Ernesaks Nii ajaratas ringi käib, lk 93 – 94, Tallinn: Eesti Raamat, 1977

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]