Marty Balin

Allikas: Vikipeedia
Marty Balin
Sünninimi Martyn Jerel Buchwald
Sündinud 30. jaanuar 1942
Cincinnati, Ohio, USA
Surnud 27. september 2018 (76-aastaselt)
Tampa, Florida, USA
Stiilid psühhedeelne rokk, folkrokk, poprokk, soft rock, acid rock
Tegev 1962–2018
Plaadifirma Challenge, EMI, RCA Victor, Grunt Records, GWE
Seotud esitajad Jefferson Airplane, Jefferson Starship, KBC Band

Marty Balin (sünninimi Martyn Jerel Buchwald; 30. jaanuar 1942 Cincinnati, Ohio osariik27. september 2018 Tampa, Florida osariik) oli USA laulja ja laululooja. Ta oli eelkõige tuntud psühhedeelset rokki viljelenud ansambli Jefferson Airplane'i kaasasutaja ja solistina.

Jefferson Airplane loodi tema algatusel 1965. aastal California osariigis San Franciscos. Ta oli ansambli algusaastatel ansambli peamine laulukirjutaja ja Grace Slicki kõrval üks põhisolist.

Balini tähtsus hakkas ansamblis vähenema pärast albumi "Surrealistic Pillow" (1967) välja andmist, kuna Slick, rütmikitarrist Paul Kantner ja kitarrist Jorma Kaukonen said samuti küpsemateks laulukirjutajateks. Tema tuntumad Jefferson Airplane'ile kirjutatud laulud olid "Comin' Back to Me", "Today" ja "Volunteers", millest kaks viimast kirjutas ta koos Kantneriga.

Balin osales ansambliga 1967. aastal Monterey popfestivalil ja 1969. aastal Woodstocki festivalil. Ta lahkus ansamblist ametlikult 1971. aasta aprillis, kuigi ta oli ansambli liikmetega kõik sidemed katkestanud juba pärast eelmisel sügisel toimunud Ameerika turnee lõppu.

1975. aastal ühines Balin mõne Jefferson Airplane'i eksliikmega algsest Jefferson Airplane'ist välja kasvanud ansambliga Jefferson Starship. Järgmisel kolmel aastal laulis ta sisse Starshipi mitmed tuntud hitid. Ka Starshipis tekkisid ansambliliikmete vahel probleemid ning Balin lahkus ansamblist järsku 1978. aasta oktoobris mõnda aega pärast Slicki lahkumist.

Seejärel alustas Balin soolokarjääri. Tema debüütalbum "Balin" ilmus 1981. aastal. Albumilt pärit singel "Hearts" jõudis USA edetabelis Billboard Hot 100 kaheksandale ja "Atlanta Lady (Something About Your Love)" 27. kohale. 1989. aastal osales ta Jefferson Airplane'i taasühinemisel ning koos anti välja stuudioalbum. Balin andis hiljem välja veel mitu sooloalbumit.

1996. aastal võeti ta Jefferson Airplane'i algkoosseisu liikmena vastu Rock'n'rolli Kuulsuste Halli.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]