Jefferson Airplane

Allikas: Vikipeedia
Jefferson Airplane
Jefferson Airplane 1966. aastal. Üleval vasakult: Jack Casady, Grace Slick, Marty Balin; all vasakult: Jorma Kaukonen, Paul Kantner, Spencer Dryden.
Jefferson Airplane 1966. aastal. Üleval vasakult: Jack Casady, Grace Slick, Marty Balin; all vasakult: Jorma Kaukonen, Paul Kantner, Spencer Dryden.
Päritolu San Francisco, California, USA
Stiilid
Tegev
  • 1965–1973
  • 1989
Plaadifirma
Seotud esitajad
Veebileht jeffersonairplane.com
Endised liikmed
Signe Toly Anderson
Marty Balin
Bob Harvey
Paul Kantner
Jorma Kaukonen
Jack Casady
Spencer Dryden
Grace Slick

Jefferson Airplane oli USA rokkansambel, mis tegutses aastatel 1965–1972 ja 1989. Ansambel oli üks hipikultuuri ja protestiliikumise flower power üks juhtivaid mõjutajaid. Ansambli muusika oli stiililt psühhedeelne rokk ja folkrokk

Ansambel loodi 1965. aastal California osariigis San Franciscos Marty Balini algatusel. Ansambli algkoosseisu kuulusid lisaks Balinile laulja ja rütmikitarrist ning ansambli hilisem liider Paul Kantner, soolokitarrist Jorma Kaukonen, laulja Signe Toly Anderson, basskitarrist Jack Casady ja löökpillimängija Skip Spence.[1] 1966. aastal tuli ansamblisse Signe Toly Andersoni asemele naislaulja kohale Grace Slick.

Jefferson Airplane oli peaesinejaks 1960. aastate tähtsamatel muusikafestivalidel USA-s – 1967. aastal Monterey popfestivalil ning 1969. aastal Woodstocki festivalil ja Altamont Speedway Free Festivalil – ning 1968. aastal Inglismaal Isle of Wight Festivalil.

Ansambli läbimurdeplaadiks kujunes nende teine album, 1967. aastal välja antud "Surrealistic Pillow", millelt ilmusid singlitena ühed tuntumad psühhedeelse roki laulud "Somebody to Love" ja "White Rabbit".

1970. aastal lahkus ansamblist Balin. Ansambel läks ametlikult laiali 1972. aastal, mil Kaukonen ja Casady jätkasid tegevust oma ansambliga Hot Tuna, ning Slick ja Kantner keskendusid ühisele soolokarjäärile. 1974. aastal asutasid Jefferson Airplane'i endised liikmeid ansambli Jefferson Starship.

1989. aastal tuli Jefferson Airplane uuesti lühikeseks ajaks kokku. Ansambli põhikoosseisust (Kantner, Anderson, Balin, Kaukonen ja Casady) puudus ainsana Dryden. Samal aastal anti välja album "Jefferson Airplane", misjärel läks ansambel taas laiali.

1996. aastal võeti Jefferson Airplane Rock'n'rolli Kuulsuste Halli liikmeks. Vastuvõtutseremoonial osalesid ja esinesid Balin, Casady, Dryden, Kantner ja Kaukonen. Aastal 2016 pälvis ansambel Grammy elutööauhinna.

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Jeffersin Airplane. ents.ee. Vaadatud 10.6.2017

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]