Markus Hess

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Markus Hess (sündinud 24. detsembril 1953 Kitcheneris Ontario provintsis) on eesti rahvusest Kanada mehaanikainsener ja väliseesti seltskonnategelane.

Markus Hess on lõpetanud Waterloo Ülikooli B.A.Sc kraadiga. Mängis edukalt Waterloo Ülikooli võrkpallimeeskonnas. Aastal 1972 liitus Markus Hess korporatsiooniga Vironia.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Markus Hess töötas aastatel 19791986 firmas Crothers Caterpillar, esmalt projekteerijana, seejärel mänedžerina. Aastatel 19861988 töötas ta tehnikaosakonna juhatajana firmas Acrobat. Aastal 1988 asutas ta koos partneriga firma Link Extrusion Inc. Kui nimetatud firma liitus firmaks ALPHA Loop Inc., loovutas Markus Hess firma presidendikoha vastliitunud firma asepresidendikoha vastu. Aastal 1997 müüdi firma maha ja Hessi uueks erialaks said tuuletunnelid.

Markus Hessi omanduses olevat 14 patenti hõlmavad laia valdkonda – alates tõstukitest metallitöötluses, aeronautikast ja lõpetades plasti uudse ümbertöötamisega, lennukimootorite katsetamisega ja pilvelõhkujate ehitusel kasutatava turvavarustusega.

Praegu töötab Markus Hess peainsenerina firmas Berg Chilling Systems.

Ühiskondlik ja poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Markus Hess on aktiivne poliitik ja ühiskonnategelane. Ta on kuulunud Toronto Eesti Maja ja ajalehe Meie Elu juhatusse ning olnud Eesti Kongressi saadik. Markus Hess alustas kommunismi ja natsismi ohvrite mälestuspäeva ehk musta lindi päeva aktsiooni, mille käigus Ida ja Kesk-Euroopa rahvad ühinesid Molotovi-Ribbentropi pakti meenutuseks (esmakordselt aastal 1986) ja protestiks kommunistliku režiimi tagajärgede vastu.

Markus Hess on alates 1986. aastast musta lindi päeva rahvusvahelise komitee esimees. Musta lindi päev on kujunenud riiklikuks mälestuspäevaks paljudes maades, sealhulgas Kanadas, Poolas ja Leedus.

Markus Hess on olnud Committee for a Peaceful Transition to Freedom esimees, organiseerides muuhulgas Nõukogude Liidu reformimeelsetele poliitikutele konverentse Poolas, Eestis, Leedus ja Inglismaal.

Teemadeks erastamine ja valimised.

Alustas ja juhtis 1991. aastal edukalt poliitilist kampaaniat, mille tulemusel Toronto raekoja ees linnaruumi kaunistavad kaared nimetati Vabaduse Kaarteks.

Markus Hess on Kesk- ja Ida-Euroopa Nõukogu (CEEC) ja endine Eestlaste Kesknõukogu Kanadas (EKN) esimees. Samuti osaleb Markus Hess Tribute to Liberty juhatuse töös.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Markus Hess on asjaarmastajast helilooja, täiendades oma heliloomingu- ja klaverimänguoskusi korüfee Roman Toi käe all.

Markus Hess on kirjutanud lasteraamatu ja muinasjutte.

Hessi vanemad on Gerhard Hess (1926–2004) ja Pille Hess (snd Kalm, 1931).

Markus Hess on abielus Eha (snd Korjus) Hessiga ja neil on 4 last:[viide?]

  • Jaan Kalev Hess (1981), abielus Mai-Liis Hessiga (snd Tammemägi) aastast 2012, tütar Miia-Liina Hess (2014), poeg Leo Aleksander (2016)
  • Laas Toomas Hess (snd 1983), abielus Kate Hessiga (snd Withers) aastast 2012, poeg Heikki Edward Hess (2013), tütar Viive Õnnela Hess (2016)
  • Leikki Eha Hess (snd 1987), abielus Attila Revesziga aastast 2015, tütar Raili Emilia Hess (2016)
  • Maiki Kaisa Hess (snd 1989)