Madagaskari lipp

Allikas: Vikipeedia
? Madagaskari riigi- ja rahvuslipp. Proportsioonid 2:3.

Madagaskari lipp on Madagaskari Vabariigi ametlik lipp (rahvuslipp ja riigilipp).

Lipp võeti kasutusele 14. oktoobril 1958. See leidis aset seoses autonoomse vabariigi staatuse saamisega Prantsuse Ühenduse raames (kaks aastat enne iseseisvumist).

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Lipu proportsioonid on 2:3. Vardapoolne kolmandik on vertikaalne valge triip. Ülejäänud osa on jagatud kaheks võrdseks horisontaaltriibuks, millest ülemine on punane ja alumine roheline.

Tõlgendus[muuda | muuda lähteteksti]

Valge sümboliseerib puhtust. See on koristatud riisi värv (riis on vanilli kõrval üks Madagaskari põhilisi varasid) ja malagassi rahvarõiva lamba värv naistel.

Punane sümboliseerib suveräänsust. See on Imerina traditsiooniliste majade savi värv, kunagiste kuningate surilinade värv ning animismis surnute tagasituleku nimel ohverdatud seebude vere värv.

Roheline sümboliseerib lootust. See on madagaskari ränduripuu värv, inimese ja looduse ühtsuse sümbol ning riisipõldude värv.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Madagaskari lipp põhineb 1896 Prantsusmaale alistunud Merina kuningriigis viimase valitseja kuninganna Ranavalona III punavalgel lipul. Punane esindas Volamena valitsejasugu, valge Volafotsy valitsejasugu. Arvatakse, et need värvid on pärit Kagu-Aasiast, kus nad praegu figureerivad Indoneesia lipul. Roheline on lisatud Prantsusmaa ülemvõimu vastases vabadusvõitluses tähtsat osa etendanud hova klassi (merinade vabade mitteaadlike klass) esindamiseks.

Praegune lipp valiti välja võistlusel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]