Luksemburgi lipp

Allikas: Vikipeedia
Lipp külgede suhtega 3:5
Lipp külgede suhtega 1:2

Luksemburgi lipp on Luksemburgi lipp.

Trikoloor koosneb kolmest võrdse laiusega triibust (punasest, valgest ja sinisest), lipu külgede suhe võib olla nii 1:2 kui 3:5.

Luksemburgi lipp on väga sarnane Hollandi lipuga, ta on üksnes teiste mõõtmetega (Hollandi lipu külgede suhe on 2:3) ja sinine triip on heledam.

Luksemburgi lipu värvid tulevad Luksemburgi suurhertsogi vapilt, mis pärineb 13. sajandist.

Esimest korda kasutati Luksemburgi lipu värve rahvusvärvidena Belgia revolutsiooni ajal 1830. Praegust lippu kasutati esimest korda 12. juunil 1845.

Ametlikult kinnitati ta Luksemburgi lipuks 23. juunil 1972. Seadus sätestas ka sinise värvi tooni, mis on märksa heledam kui Hollandi lipul. Sama seadus fikseeris ka Luksemburgis registreeritud laevade ja lennuettevõtete lennukite embleemi, milleks on sinise-valge-triibulisel taustal seisev punane lõvi (värvid on samad mis lipul). See lõvi triibulisel taustal esineb ka Luksemburgi vapil.

5. oktoobril 2006 asitati Luksemburgi parlamendis algatus lipu muutmiseks, sest see olevat liiga sarnane Hollandi lipuga. Uus lipp peaks välja nägema umbes nii nagu vapp ja embleem: punase lõviga sinivalgel taustal. 23. juulil 2007 otsustas valitsus, et lippu ei muudeta.

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]