Lucifer (telesari)

Allikas: Vikipeedia
Lucifer
Žanr fantastika
õudus
politseidraama
draamakomöödia
Põhineb koomiksi "Sandman" tegelastel
autorid: Neil Gaiman
Sam Kieth
Mike Dringenberg
Peaosades
Tunnusmuusika helilooja Ben Decter
Jeff Russo
Marco Beltrami
Dennis Smith
Tunnusmuusika "Being Evil Has a Price"
Heavy Young Heathens
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Hooaegu 6
Jagusid 93[1]
Tootmine
Peaprodutsent Tom Kapinos
Produtsent Alex Katsnelson
Michael Azzolino
Erik Holmberg
Karen Gaviola
Tegevprodutsent
Võttekoht Los Angeles (avaosa)
Vancouver
Operaator Glen Keenan
Ryan McMaster
Jao kestus ~43 minutit
Tootjaettevõte Jerry Bruckheimer Television
DC Entertainment
Warner Bros. Television
Levitaja Warner Bros. Television Distribution
Linastamine
Kanal Fox (2016–18)
Netflix (2019–)
Pildiformaat 720p 16:9 (HDTV)
Heliformaat Dolby Digital 5.1
Esmaeeter 25. jaanuar 2016
Välislingid
Ametlik koduleht
Promoleht
Sissekanne IMDb-s

"Lucifer" on USA telesari, žanriliselt ulmekrimikomöödia-draama, mille töötas välja Tom Kapinos ja mis jõudis eetrisse telekanalis Fox 25. jaanuaril 2016. Sarja kümneosaline neljas hooaeg algas 8. mail 2019 Netflixis.

Selle peategelane Lucifer pärineb koomiksist "Sandman", kus ta lõid Neil Gaiman, Sam Kieth ja Mike Dringenberg, ning selle järjena loodud Mike Carey koomiksist "Lucifer", kus ta on peategelane. Mõlemad koomiksid kirjastas DC Comicsi haru Vertigo.

2016. aasta aprillis otsustas Fox teha ka teise hooaja, mida hakati näitama 19. septembril 2016 ning milles oli 22 osa. 13. veebruaril 2017 otsustas Fox jätkata kolmanda hooajaga, mis pidi algselt koosnema 22 osast ning jõudma eetrisse 2. oktoobril 2017. Sama aasta märtsis teatas Fox aga, et teise hooaja viimased 4 osa tõstetakse kolmandasse hooaega, nii et teise hooaja pikkuseks jäi vaid 18 osa. Kolmanda hooaja järel teatas Fox 11. mail 2018, et loobub sarjast. Enne sarja 3. hooaja lõpetamist valminud 2 osa anti eetrisse 28. mail 2018. Pärast ulatuslikke veebiproteste ja petitsioone, mis tõstsid sarja kolmanda hooaja viimase osa vaadatavuse ülikõrgeks, teatati 25. juunil 2018 sarja jätkamisest. 10-osaline 4. hooaeg algas 2019. aasta 8. mail Netflixis. 2019. aasta suvel anti teada, et sari lõpeb 16-osalise 5. hooajaga.[2][3] 2020. aasta juunis anti teada, et sari lõpeb 6. hooajaga.[4]

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Sarja keskmes on Saatan, kes loobus põrgu valitsemisest ja asus elama Maale Los Angelesse, kus kannab nime Lucifer Morningstar. Los Angeleses peab ta ööklubi Lux, kus teda abistab deemon Mazikeen, ning ta ise aitab omakorda kriminaaljuhtumite lahendamisel konsultandina politseinik Chloe Deckerit, kes võlub teda, olles nartsissistliku Luciferi maagilisele sarmile harukordselt immuunne. Muuhulgas tegeleb sari Luciferi psühholoogiliste probleemide ja keerukate peresuhetega. Nii näiteks vabaneb sarja hilisemates osades põrgust ka Luciferi ema, kellele Lucifer määrab karistuseks elu Maal, ajutiselt oma kehast lahkunud juristi Charlotte Richardsi kehas.

Näitlejad[muuda | muuda lähteteksti]

Luciferi kehastab Tom Ellis, politseinik Chloe Deckerit Lauren German, Deckeri kaaspolitsenikku ja eksabikaasat Daniel Espinozat Kevin Alejandro, Luciferi vanemat venda ingel Amenadieli D. B. Woodside, deemon Mazikeeni Lesley-Ann Brandt, Luciferi ema Tricia Helfer, krimitehnik Ella Lopezit Aimee Garcia, psühholoog Linda Martinit Rachael Harris, Luciferi venda, ingel Urieli Michael Imperioli ja õde, surmaingel Azraeli Charlyne Yi, Eeva osas Inbar Lavi. Ehkki sarjas näidatakse korduvalt Luciferi klaverit mängimas ja laulmas, on Tom Ellis intervjuudes kinnitanud, et ta küll laulab sarjas, ent ei mängi ise klaverit. Sarja võtted toimuvad Los Angeleses Californias ja Vancouveris Briti Columbias Kanadas.

Vastukaja[muuda | muuda lähteteksti]

Sari on pälvinud vaatajailt kriitikuilt valdavalt positiivseid hinnanguid, kuigi esimese hooaja kokkuvõttes olid hinded märgatavalt madalamad kui teisel hooajal. Nii sari kui ka Tom Ellis peaosalisena on esitatud auhindadele, kuid pole nominatsioonini jõudnud.

2015. aasta mais alustas Ameerika Pereliit (American Family Association, AFA) kampaaniat sarja eetrisse andmise keelustamiseks. AFA petitsiooni teatel sari "ülistab Saatanat kui hoolivat ja meeldivat isiksust inimkujul". Esimese osa eetrisse jõudmise ajaks oli petitsioon kogunud 31 312 allkirja. Vastuseks teatas tegelaskuju looja Neil Gaiman oma Tumblri-lehel: "Tekib tunne, justkui olnuks see alles eile (ehkki see juhtus 1991. aastal), kui "Ameerika Murelikud Emad" kuulutasid, et boikotivad "Sandmani", sest selles olid lesbilised, homoseksuaalsed, biseksuaalsed ja transseksuaalsed tegelased. Kõige rohkem häiris neid Wanda: mõte transnaisest koomiksis ... Nad kuulutasid, et korraldavad "Sandmani" vastu boikoti ja lõpetavad selle üksnes siis, kui saadame neile kirjaliku lubaduse ennast muuta. Huvitav, kas nad märkasid, et see ei mõjunud juba eelmisel korral..."

Osad[muuda | muuda lähteteksti]

Candy Morningstar[muuda | muuda lähteteksti]

"Candy Morningstar" on telesarja 2017. aasta 1. mail eetrisse läinud teise hooaja 14. osa.

Sarja nimitegelane Jumala poeg Lucifer Morningstar (Saatan) naaseb pärast kahenädalast eemalolekut Los Angelesse.

Lucifer kinnitab oma Los Angelese politseiameti uurijast paarilisele Chloele – kelle elu päästmiseks ta oli eelmises osas käinud kodus, põrgus, ning kelle sattumise ta teele oli korraldanud ta isa Jumal –, et on abiellunud (Las Vegases) oma elu armastuse Candyga.

The Sin Bin[muuda | muuda lähteteksti]

"The Sin Bin" on telesarja 2017. aasta 11. detsembril eetrisse läinud kolmanda hooaja 10. osa.

Lahenduse leiab eelmises osas ("The Sinnerman") lahendamata jäänud küsimus. Osa lõpus lööb Lucifer noa hooaja alguses politseiosakonda juhtima asunud Marcus Pierce'i (Tom Welling) rinda ja tapab ta. Kui Pierce mõne aja pärast taas ellu ärkab, leiab kinnitust Luciferi kahtlustus, et tegemist on tõepoolest Kainiga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Enne sarja 3. hooaja lõpetamist valminud 2 osa linastusid 28. mail 2018. 25. juunil 2018 teatati, et 10-osaline 4. hooaeg linastub 2019. aastal Netflixis.
  2. Andreeva, Nellie (6.6.2019). "'Lucifer' Renewed For Fifth & Final Season By Netflix". Deadline Hollywood. Vaadatud 6.6.2019.
  3. https://ew.com/tv/2019/07/26/netflix-lucifer-final-season-episodes/
  4. Mitovich, Matt Webb (23.6.2020). "Lucifer Officially Renewed for Season 6 — Its 'Final, FINAL Season,' Says Netflix". TVLine (inglise). Vaadatud 23.6.2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]