Lubaringvõrk

Allikas: Vikipeedia
Näited token ring võrkudest

Lubaringvõrk ehk Token ring on IBM'i arendatud determineeritud pöördumisviisiga kohtvõrgu tehnoloogia.

Determineeritud pöördumisviisi korral on iga jaama jaoks võimalik saatmise algusaeg eelnevalt määratletud ja põrkeoht puudub. Lubaringvõrgus on seadmed loogilises ringis. Seadmed edastavad kaadreid ühes suunas mööda ringi. Kaader eemaldatakse, kui üks ring on täis.

Pöördumisreeglid on järgmised:

  • iga võrku ühendatud jaam võib alustada saatmist vaid siis kui tema käes on lubamarker ehk token-kaader. See on spetsiaalne kaader, mis annab jaamadele loa andmete saatmiseks,
  • lubamarkerit antakse ettemääratud järjestuses edasi jaamalt jaamale ja lubamarkeri haldaja võib markeri asemel saata edasi oma andmed,
  • sihtjaam vabastab pärast andmete vastuvõtmist meedia ja edasi antakse jällegi vaid lubamarkerit.

Determineeritud pöördumisviisi korral saab saatmist alustada vaid lubamarkerit valdav jaam, andmete edastuskiirus ei olene olulisel määral võrgu koormatusest ja iga tööjaam saab saatmisõiguse mingi ajaperioodi järel.

Token ring kohtvõrgud kiirustega 4 Mbit/s ja 16 Mbit/s on standardiseeritud IEEE 802.5 töögrupi poolt. Algselt (1985. aastal) oli token ringi töökiirus 4 Mbit/s aga 1989 tutvustas IBM esimest 16 Mbit/s token ringi tooteid ja 802.5 standardit täiendati.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]