Lingikõdu

Allikas: Vikipeedia

Lingikõdu ehk lingimädanik (tõlge inglise keele terminist link rot) on protsess, mille käigus veebilehtedele viitavad hüperlingid aeguvad, muutudes nn surnud linkideks. Surnud lingid risustavad otsimootorite tulemusi ning ei lase kasutajatel leida vajalikku infot.

Infootsingutes on lingikõdu oluline probleem. 2014. aastal Harvardi õiguskoolis Jonathan Zittraini, Kendra Alberti ja Lawrence Lessigi tehtud uuringust selgus, et umbes 50% linkidest USA Ülemkohtu arvamustes ei viita enam algsele infole. Uuritud õigusajakirjades, mis ilmusid 1999–2011, ei toiminud üle 70% linkidest.[1] 2013. aastal analüüsis BMC Bioinformatics ligi 15 000 linki Thomson Reutersi tsiteerimisindeksi Web of Science lühikokkuvõtetest, leides, et veebilehtede eluea mediaan oli 9,3 aastat ning neist arhiveeriti vaid 62%.[2]

Eesti keeles nimetati domeenireformi vaidlustes massiivset lingikõdu "linkruptiks".

Põhjused[muuda | muuda lähteteksti]

Lingikõdu võib põhjustada veebisaitide või serverite eemaldamine veebist, mille tõttu veebisirvija annab eri liiki veateateid. Kui viidatud veebisaiti enam ei ole, kuid domeenil on uus omanik, võidakse kasutaja otsingu tulemusena suunata uuele, eelmisega mitteseotud veebisaidile. Lingikõdu võivad põhjustada ka tulemüürid või sisufiltrid.

Osa lingikõdu tuleneb veebisaitide lohakast administreerimisest ja uuendamisest, kui uuenduste käigus muudetakse veebilehtede aadresse, pööramata tähelepanu sellele, et vanadele aadressidele suunatud päringud oleksid suunatud uutele aadressidele. Sellised uuendused on kahjulikud ka saitide omanikele, kuna inimesed, kes tulevad veebisaidile teistel saitidelt otselinkidega, ei leia otsitavat infot isegi juhul, kui see on saidil olemas. Tihti esineb selliseid probleeme uudiseportaalides.

Lingikõdule on eriti vastuvõtlik sotsiaalmeedia nagu Facebook ja Twitter, kuna sealne sisu muutub sageli ja kiiresti, kasutajad muudavad oma privaatsussätteid, sisu kustutatakse või muudetakse.

Sageli kannatavad lingikõdu alla dünaamilised veebisaidid, kui need on ehitatud nii, et sisule otselinkimine ei toimi või muutuvad lehtede aadressid iga kasutussessiooniga. Nt uudiste ja veebipäevikute puhul ei kasutata kuupäevade-kellaaegade stiilis URL-ide loomist.

Lingikõdu võib põhjustada ka ligipääsu sulgemine varem avalikele veebilehtedele, nt salasõna või tasulise ligipääsuga. See on eriti suur probleem meedias, nt ajalehtede veebides.

Vastumeetmed[muuda | muuda lähteteksti]

Lingikõdu vastu võitlemisel saab kasutada botte, mis kontrollivad kasutatud linkide toimimist. Tihti on võimalik asendada kasunud lingid uutega, mis viitavad samale sisule teisel aadressil või veebiarhiividele (nt Internet Archive). Veebisaitide haldajad saavad tagada ligipääsu sisule, jättes aadressimuutuste korral vanale aadressile ümbersuunamise. Samuti võib muudatuste korral võtta ühendust olulisemate otselinkijatega ning lasta lingid süsteemselt ära parandada, et veebiliiklus säiliks.

On juurutatud ka standardeid lingikõdu probleemide vähendamiseks, nt Permalink ja PURL.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Zittrain, Jonathan; Albert, Kendra; Lessig, Lawrence (12. juuni 2014). "Perma: Scoping and Addressing the Problem of Link and Reference Rot in Legal Citations". Legal Information Management. 
  2. Hennessey, Jason; Xijin Ge, Steven (2013). "A Cross Disciplinary Study of Link Decay and the Effectiveness of Mitigation Techniques". BMC Bioinformatics. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]