Lembitu (poeem)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

"Lembitu" on Eesti kirjandusklassiku Friedrich Reinhold Kreutzwaldi avaldatud rahvusromantiline eepiline poeem muinaseestlaste vanemast Lembitust. Kreutzwald kirjutas teksti 1870–1882, poeem ilmus esmakordselt pärast tema surma 1885. aastal Tartus Martin Varese kirjastusel.

Teost on nimetatud "ulatuslikuks maailmavaatepoeemiks, mis väljendab autori usulis-filosoofilist maailmavaadet". Ehkki Läti Henriku "Liivimaa kroonika", mis on ainus allikas ajaloolise Lembitu kohta, kirjeldab teda sakslaste vastu sõdinud vanemana, on ta poeemis eelkõige eksistentsialistlik patsifist, kes eitab vägivalda.[1]

1927. aasta märtsis ilmus Postimehes Ado Sääritsa uurimus, mille kohaselt polnud "Lembitu" siiski Kreutzwaldi algupärane teos, vaid valdavas osas mugandus saksa-šveitsi kirjaniku Joseph Viktor Widmanni 1869. aastal ilmunud eeposest "Buddha". Sääritsa hinnangul oli tekstis Kreutzwaldi enda salme vaid 11,57 protsenti.[1][2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Leole „Lembitu“ – eepos, poeem või hoopis tõlkemugandus? Delfi/Eesti Elu, 5. veebruar 2012
  2. Ado Säärits "Friedrich Reinhold Kreutzwaldi ühiskonnasuhe" Eesti Kirjandus 11/1932, andmebaasis "Sõjaeelse Eesti esseistika ja kirjanduskriitika"

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Lembitu: Kreutzwaldi usulis-filosoofiline maailmavaade. Friedrich Reinhold Kreutzwald 200" Koostajad Mare Pikkel ja Urmas Sutrop, kujundaja Mari Kaljuste. Tallinn: Eesti Keele Sihtasutus, 2003 (uustrükk ja artiklikogumik)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]