Mine sisu juurde

Leeliskivim

Allikas: Vikipeedia
Leeliskivim ägiriinfonoliit

Leeliskivim (inglise alkaline rock) on suhteliselt suure kaaliumi- ja naatriumisisaldusega tardkivim.

Suhteliselt suur leelisoksiidide (kaalium- ja naatriumoksiidi) sisaldus tähendab selle suhtelist kogust alumiinium- ja ränioksiidi suhtes. Keemilist valemit kasutades näeb asi välja järgmine: [(Na2O+K2O):Al2O3:SiO2] erineb suhtest 1:1:6, kas Al2O3 või SiO2 defitsiidi suunas.

Eesliite "leelis-" lisamine defineeritakse siiski pisut erinevalt. Selle eesliitega nimetatakse tardkivimeid, mis sisaldavad kas leelisamfiboole, leelispürokseene või feldšpatoide. Tuleb muidugi hoolikalt jälgida, kas eesliide "leelis-" on lisatud kivimi või mineraali põhinimele. Näiteks leelispäevakivi on mineraal, mistõttu tema kohta siinne jutt ei käi. See aga ei pruugi alati aidata, sest mõnikord võidakse näiteks leelispäevakivi-graniit lühendada leelisgraniidiks (mis on iseenesest täiesti lubamatu). See võib muuta asjast korrektse arusaamise keeruliseks.

Leeliskivimit tuleb eristada leeliselisest kivimist, mis on mitmetähenduslik termin. Tavaliselt nimetatakse leeliselisteks tardkivimeid, mis sisaldavad normaalsest enam leelisoksiide, kuid terminit ei seota range valemiga.