Lauahoki

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lauahoki (inglise table hockey või boardhockey) on kahe mängijaga mäng, mis simuleerib jäähokit. Mängu mängitakse mehaanilisel simulaatoril spetsiaalsel laual. Iga mängija juhib oma meeskonna eest, juhtides oma figuuridega.

Lauahoki on hasartne ja lõbus mäng. Igaüks võib võita vaatamata vanusele ja soole. Võrdselt edukalt võivad selles osaleda kõik: täiskasvanud ja lapsed, mehed ja naised, sportlased ja füüsiliste puuetega inimesed. See mäng pakub eneseväljendusvõimalust erineva temperamendiga inimestele, nii hasartsetele ja tulistele, kui külmaverelistele ja pikatoimelistele. Lisaks peetakse lauahokit tõeliseks perekondlikuks mänguks, mis aitab tugevdada põlvkondadevahelisi sidemeid. Piisab sellest, kui teil on reaktsioon, intellekt, osavus ja kavalus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa meistrivõistlused Eskilstunas, 2018.

Lauahoki esimene kontrollitud teave selle pärineb 1932. aastast, kus kodukasutuseks mõeldud kanadalane Donald Munro lõi oma lauahoki puumudeli, vaade meenutab siiski rohkem pinballi [1]. Seda mängu saab nüüd vaadata Toronto jäähokikuulsuste saalis. Selle idee valisid nii Põhja-Ameerika kui ka Rootsi tootjad [2] ja juba 1934. aastal toimus esimene ametlik matš.

Idee tungis NSV Liitu, kuid ei saanud siis tööstuslikku elluviimist. 1961. aastal ilmus lühike telelugu, kus Juri Gagarin mängis koos hokimeestega lauahokit. [3] 1964. aastal ilmus koomiks “Šaibu! Šaibu!". Lauahoki tegijad on mängijatest teinud koomiksitegelasi. Nende figuuridega lauahoki vabastamine NSV Liidus jätkus kuni 1982. aastani.

Lauahoki mudelid[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1971 korraldati New Yorgis turniiril lageraies "Coleco", korraldajad nimetasid seda "maailma lauahoki meistrivõistlusteks" [4] [5]. Hiljem USA-s ja Kanadas toimus palju turniirid [6] . 1975. aastal korraldas Põhja-Ameerikas tegutsev WTHA oma esimese Munro lagendiku lauahoki turniiri [7]. Rootsis on korraldatud Stiga mudeli turniirid. 1982. aastal korraldati Rootsi esimesed meistrivõistlused ja 1983. aastal laskis Stiga välja uue lagendiku spordimudeli, mida toodetakse ilma suuremate muudatusteta ka praegu [8]. Ametliku ITHF Maailmameistrivõistlused toimuvad alates 1989. aastast (iga kaks aastat) ja juunis 2021.a. Tallinnas toimub 17. MM lauahokis

2005. aastal registreeriti ametlikult Rahvusvaheline Lauahoki Föderatsioon, mis võttis osa kõigist suurematest võistlustest Stiga mudel [9].

Lauahoki "Koleko". Winnipegi lauahoki liiga mängud.
Lauahoki "Lutš" on Nõukogude päritolu. Omab elektrilist eesmärkide kinnitamise süsteemi
Lauahoki USA Minnesota kuberneri residentsis (2007).

Turniire peetakse muudel lauahoki mudelitel, tavaliselt Põhja-Ameerikas, kuid nende populaarsus on madal. Internetis on video turniiridelt "Benej" ja "Munro" mudelitell [10] [11].

Lauahoki Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Lauahoki Liit (ELHL) tegutseb 2004. aastast ning arendab seda mängu nagu tõelist spordiala[12]. ELHL on korraldanud Eesti meistrivõistlusi mitmes kategoorias: lahtised (open), juuniorid, veteranid ja naised. Alates 2012 a. Eesti Lauahoki Liit korraldas koolidevahelised võistlused eri linnades, samuti üldine meistrivõistlus gümnaasiumide ja koolide vahel. Eesti Harrastajate Liiga oli korraldatud 2019 a.

ELHL on Rahvusvahelise Lauahoki föderatsiooni (ITHF) liige on alates juunist 2005. a.[13]

 • Juunis 2016 Tallinnas toimus Euroopa MV, kus osalesid umbes 200 mängijad [14].
 • Alates 2017 a. iga aastal Tallinnas on peetud rahvusvahelisi turniirid Maailmakarika seeriast.
 • Juunis 2021 a. Tallinnas toimub Maailmameistrivõistlused Stiga lauahokis.
Naiste kategooria MM-2019. auhinnavõitjad. Vasakult paremale - Laima Kamzola (Läti), Maria Saveljeva (Eesti) ja Krista Annia Lagzdina (Läti)

Lühendatud mängureeglid[muuda | muuda lähteteksti]

(ei ole ametlikud ja neid kasutatakse ainult amatöörmängudes saates Stiga)[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Mängijad peavad käituma vastavalt spordieetikale. Reeglina ei teeninda mänge spetsiaalsed kohtunikud ja mängijad peavad ise hindama.
 2. Mäng kestab 5 minutit. Kui litter lüüakse mänguplatsilt minema, aeg ei peatu. Mängu aega loetakse spetsiaalse muusika- või audiotaimeriga.
 3. Kõik lahtivisked lastakse litril kukkuda väljaku keskel olenematta sellest kus litter välja lendas. Litrit visatakse välja 5-10 cm kõrgemal mängijatest.
 4. Väravad loevad ainult siis kui litter jääb väravasse. Väravad ei loe siis kui 3 sekundi jooksul peale lahti viskamist jäka kohe.
 5. Kui litter jääb värava piirjoonele ja väravavahil on võimatu seda sealt ära lüüa ilma kui endale sisse lüüa, siis on mängijal on võimalik öelda "Block" või "Stop", ning mäng jätkub siis lahtiviskamisest.
 6. Iga mängija võib omada litrit omas valduses ainult 5 sekundit, peale seda peab söötma või lööma. Aga kui mängi hojab litrit üle 5 sekundi siis läheb litter teisele mängijale üle.
 7. Mängijate vahetus võib toimuda enne või peale mängu, mängu ajal on see keelatud.
 8. Mängu ajal tõusnud arvnäitajaid saab parandada, kui mäng peatatakse või kui nende mängija kontrollib litrit, võttes arvesse 5-sekundilist reeglit. Sa ei saa korraga mängida.
 9. Kui mõni mängija 30 sekundi jooksul pärast mängu algust mängu ei ilmunud, loetakse ta lüüasaamiseks tulemusega 0:10.

Sportlastele mõeldud turniiridel kasutatakse palju keerulisemaid reegleid [15].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Lance Hornby, Toronto Sun: The story of table hockey
 2. The Complete History of the Most Realistic Mechanical Sports Game ever Devised
 3. Мы из СССР: Настольный хоккей
 4. Don't Tilt The Rink - a report from World Table Hockey Championships
 5. Youtube: Old Tyme Table Hockey
 6. Ottawa Journal: The Fastest Game Off Ice
 7. Lou Marinoff: The Golden Age, 1956-1983
 8. Stiga Table Hockey Game History
 9. International Table Hockey Federation: Organization
 10. Youtube: Game on Munro table
 11. Youtube: Game on Benej table
 12. Eesti Lauahoki liidu ametlik lehekülgl
 13. Minutes of the ITHF foundation meeting
 14. ITHF: Euroopa MV 2016 tulemused
 15. Rahvusvahelise Lauahoki föderatsiooni (ITHF) reeglid

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]