Mine sisu juurde

Labapump

Allikas: Vikipeedia
Tasakaalustamata labapump
Labapump
Tasakaalustatud labapump BMW 7.28i kliimaseadmes

Labapump on pump, milles pöörlevad labad pumpavad vedelikku.

Labapump on hammasrataspumba kõrval teine levinum pumbatüüp.

Labapumbad võivad olla reguleeritavad või mittereguleeritavad.

Nad annavad rõhku kuni 200 baari. Pöördetootlikkus võib ulatuda kuni 160 cm3/p. Pumba kasutegur on kuni 0,9.

Labapumbad sobivad paremini väikese viskoossusega vedelike pumpamiseks.

Labapumpade klassifikatsioon konstruktsiooni järgi[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ühepoolse tööga ehk tasakaalustamata pumbad;
  • kahepoolse tööga ehk tasakaalustatud pumbad.

Ühepoolse tööga labapumba tööpõhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Pumba korpuse suhtes fikseeritult asetseva silindrilise sisepinnaga staatori rõnga telje suhtes ekstsentriliselt paikneb pumba rootor, mis kinnitub veovõllile. Rootorisse on töödeldud pilud, mis asetsevad raadiuse suuna suhtes rootori pöörlemissuunas 12–14° kaldu. Piludes paiknevad labad. Rootor on telje suunas tihendatud analoogiliselt hammasrataspumba tihendusketastega. Tihendusketaste sisse on töödeldud vedeliku sisse- ja väljavoolukanalid. Labad saavad rootori piludes vabalt liikuda. Rootori pöörlemisel surutakse labad tsentrifugaaljõu toimel vastu staatori tööpinda. Rootori telje ja staatori telje ekstsentrilisuse tõttu hakkavad labad rootori pöörlemisel piludes edasi tagasi liikuma. Selle tulemusena muutub kahe laba, staatori ja rootori pinna vahele jääva tööruumi ruumala. Kui staatori ja rootori vahekaugus suureneb, liiguvad labad väljapoole, tööruum suureneb ning seal tekib vaakum. Samal ajal liigub tööruum kohakuti kanaliga tihenduskettas, mis on ühendatud paagiga ja tööruum täitub vedelikuga. Edasisel rootori pöörlemisel hakkab kaugus rootori ja staatori vahel vähenema ja labad surutakse pesadesse tagasi. Tööruum on selleks ajaks jõudnud teise kanali kohale tihenduskettas, mille kaudu surutakse vedelik pumbast välja. Nii toimub igas tööruumis rootori ühe pöörde jooksul üks imemis-surumistakt. Kuna vedeliku surve toimib ainult pumba ühes pooles, langeb veovõlli laagritele tasakaalustamata jõud, siit ka pumba nimetus: tasakaalustamata pump.

Tasakaalustatud pump[muuda | muuda lähteteksti]

Tasakaalustatud pump töötab samal põhimõttel. Erinevus seisneb selles, et staator on ovaalse tööpinnaga ja rootori telg paikneb staatori teljel. Labade radiaalne liikumine saadakse staatori tööpinna raadiuse muutumisest. Selline pump annab ühe pöörde jooksul kaks töötsüklit ja kuna survetsoonid paiknevad diametraalselt, siis seal tekkivad survejõud veovõllile tasakaalustuvad, siit nimetus tasakaalustatud pump.

Reguleeritav labapump[muuda | muuda lähteteksti]

Reguleeritavad labapumbad on oma ehituselt tasakaalustamata pumbad. Nad võimaldavad eelreguleerimist suurimale tootlikkusele antud häälestuse korral ja lisaks pumba tootlikkuse reguleerimist pumba töö ajal vastavalt süsteemi hetketarbimisele.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]