LGBTQ õigused Saudi Araabias

Allikas: Vikipeedia

LGBTQ-õigusi Saudi Araabias ametlikult ei tunnustata avalikult. Homoseksuaalsuse eest karistatakse Saudi Araabia ühiskonnas ametlikult vangistuse, kehalise karistamise ja surmaga. Saudi Araabias ei ole kodifitseeritud kriminaalõigust ja selle seadused põhinevad šariaadi tõlgendustel. Seks väljaspool abielu on selle raames ebaseaduslik. Karistused samasooliste seksuaalvahekorra eest varieeruvad sõltuvalt asjaoludest.

Tõendid ja andmed viitavad sellele, et hoolimata homoseksuaalsuse vastastest seadustest on Saudi Araabia pealinnas Riyadhis homoseksuaalsus väga levinud. Tõendid hõlmavad usaldusväärsete allikate uurimisaruandeid [1] , Saudi Araabia valitsuse enda uuringuid [2], ja tõendeid selle kohta, et Saudi perekonna liikmed tegelesid välismaal reisides homoseksuaalsete aktidega. [3][4][5][6]

Homoseksuaalsus pealinnas - Riyadis[muuda | muuda lähteteksti]

Mitmed kehtivad ja autentsed teabeallikad kinnitavad ja kinnitavad Saudi Araabia Riyadhis toimuva homoseksuaalse tegevuse kõrget määra. [1][2]Kuigi koraan ametlikult mõistab homoseksuaalsuse hukka, selgub nendest teabeallikatest, et Saudi Araabia läheb vastuollu koraani seadustega, võttes pealiskaudselt vastu seadusi, kuid mitte jõustades neid (kus seadused on vastu võetud rahvusvahelise väljanägemise pärast ja peaaegu olematu jõustamine näitab olukorra tegelikkust). Näiteks The Atlantic'i 2007. aasta maikuu numbris ilmunud lugu "The Kingdom in the Closet" annab tunnistust "elavatest meeste kogukondadest, kes naudivad seksi teiste meestega" Riyadhis, kus araabia homoseksuaalid "kohtuvad koolides, kohvikutes, tänavatel ja internetis". Artiklis intervjueeritud süürlane tunnistas, et Riyadh on "geide varjupaik". Teine intervjueeritav oli Riyadis elav 21-aastane naissoost Yasmin.[1] Ta väitis Riyadhis valitseva seksuaalse ebamoraalsuse olukorra kohta, et "on lihtsam olla lesbi [kui heteroseksuaal]. Seal on ülekaalukalt palju inimesi, kes pöörduvad lesbilisuse poole." Järgnevalt on toodud teised väljavõtted artiklist, mis käsitlevad homoseksuaalsust Riyadis.

"Saudi Araabias "on lihtsam olla lesbi [kui heteroseksuaal]. Seal on ülekaalukalt palju inimesi, kes pöörduvad lesbilisuse poole," ütles Yasmin, lisades, et kuningriigis on veelgi rohkem mehi, kes pöörduvad homoseksi poole. 'nad ei ole tegelikult homoseksuaalsed,' ütles ta. 'Nad on nagu kambrikaaslased vanglas.'" [1] - The Atlantic, 2007. aasta mai number, artikkel "Kuningriik kapis"

"Talali jaoks sai Riiaadist põgenemine. Kui ta oli 17-aastane ja elas Damaskuses, tabas tema isa teda seksimas ühe meessoost sõbraga. Ta lõi Talali ja pani ta kaheks kuuks koduaresti, lastes ta kodust välja alles siis, kui ta oli vandunud, et teda enam mehed ei köida. Talali kahvatu nägu punetas purpurpunaseks, kui ta meenutas oma häbi, et ta oma perele pettumuse valmistas. Soovides pääseda nende ootuste raskusest, võttis ta töö Riyadhis. Kui ta teatas, et kolib, vastas tema isa: "Saudidele meeldivad kõik poisid, ja sa oled valge. Ole ettevaatlik. Talalil oli hea meel, et isa hoiatuses oli mingi tõepõhi - tema hele nahk tegi temast kohalike seas hitti." [1] - The Atlantic, 2007. aasta mai number, artikkel "Kuningriik kapis"

"Homoseksuaalid, keda ma Jeddahis ja Riyadhis intervjueerisin, naersid, kui küsisin neilt, kas nad muretsevad hukkamise pärast. Kuigi nad kardavad mutaw'ini mingil määral, usuvad nad, et Saudide maja ei ole huvitatud homoseksuaalide laiaulatuslikust jahtimisest. Esiteks võib selline jõupingutus paljastada kuningliku perekonna liikmeid piinlikule kontrollile. "Kui nad tahaksid arreteerida kõik Saudi Araabia homod," ütles mulle minu jututoa teejuht Misfir, kordades tema sõnul ühe politseiametniku kommentaari, "siis peaksid nad kogu riigi ümber aia püsti panema." [1] - The Atlantic, 2007. aasta mai number, artikkel "Kuningriik kapis"

Saudi Araabia riigi ühiskondliku järelevalve büroo poolt läbi viidud Saudi Araabia uuringus avastati, et 46% Riyadhi araabia meesüliõpilastest on homoseksuaalsed. Saudi Araabias Riyadhis asub Yamamahi palee, kus asub Saudi Araabia kuninglik perekond (Saudide perekond), kes võtab vastu Saudi Araabia monarhia seadusi. On olnud juhtumeid, kus perekonna liikmeid on tabatud homoseksuaalsete tegude sooritamisel nende reisidel läände (USA, Suurbritannia). Näiteks Saud bin Abdulaziz bin Nasser, kes mõisteti Ühendkuningriigis toimunud reiside ajal kohtu alla ühe araablase mõrva eest, paljastati mõrvaprotsessi ajal, et ta oli Ühendkuningriigis viibides homoseksuaalses seksis. [3] Teisel juhul leiti, et Saudi perekonna liige Majed bin Abdullah bin Abdulaziz Al Saud oli palunud ja palunud Los Angeleses asuvas mõisas kolmel naisel "vaadata, kuidas Al Saud laseb oma peenist 'silitada' meessoost abilise poolt", mis toimus tema ja teise mehe vahelisel homoseksuaalsel kohtumisel.[4][5][6] Teistel kohtumistel samade naistega on tõendatud, et Al Saud "karjus: "Ma olen prints ja teen, mida tahan"". Seega on mõistetav, et nende reisimine läände ei olnud nende elu esimene juhtum homoseksuaalsest tegevusest, pigem üks paljudest esinemistest väljakujunenud käitumises, mis ulatub tagasi nende kodumaal toimuvasse käitumisse. Kuna Saudi Araabia kuninglik perekond elab Riyadhis, siis on loogiline järeldada nende reisidel läände avastatud tegevusest, et Saudide perekonna liikmete homoseksuaalne tegevus on Saudi Araabia Riyadhis asuvas kodus tavaline. Seda loogikat toetab ka 2007. aasta mais ilmunud Atlantici artikkel "The Kingdom in the Closet", milles Riyadis elavad homoseksuaalsed mehed "naersid, kui [intervjueerija] küsis neilt, kas nad muretsevad hukkamise pärast", sest "nad usuvad, et Saudide maja ei ole huvitatud homoseksuaalide laialdasest jahtimisest. Esiteks, [sest] selline jõupingutus võib paljastada kuningliku perekonna liikmed piinlikule kontrollile."[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Labi, Nadya (1. mai 2007). "The Kingdom in the Closet". The Atlantic (inglise). Vaadatud 18. jaanuaril 2023.
  2. 2,0 2,1 Saudi Study: 23% of Arab Children Raped; 46% of Arab Students Homosexual, vaadatud 18. jaanuaril 2023
  3. 3,0 3,1 "How murder exposed Saudi prince's homosexual life". BBC News (Briti inglise). 19. oktoober 2010. Vaadatud 18. jaanuaril 2023.
  4. 4,0 4,1 Reynolds, Leda (21. oktoober 2015). "Cocaine-crazed Saudi prince 'pleasured by a man after telling women th". Express.co.uk (inglise). Vaadatud 18. jaanuaril 2023.
  5. 5,0 5,1 "A Saudi prince has been accused of abusing escorts in his LA mansion". The Independent (inglise). 24. oktoober 2015. Vaadatud 18. jaanuaril 2023.
  6. 6,0 6,1 O'Grady, Siobhán. "Saudi Arabia's Royal Drug Problem". Foreign Policy (Ameerika inglise). Vaadatud 18. jaanuaril 2023.