Lõunasaar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on Uus-Meremaa saarest; Novaja Zemlja saarestiku saarest vaata artiklit Lõunasaar (Novaja Zemlja)

Lõunasaare satelliidikaart

Lõunasaar (inglise keeles South Island, maoori keeles Te Wai Pounamu ('jaspisesaar' või Te Waka a Māui ('Māui kanuu') on saar Vaikse ookeani lõunaosas Uus-Meremaal.

Saar on Põhjasaarest eraldatud 35 km laiuse Cooki väinaga.

Lõunasaare pindala on 151 757 km². Ta on Uus-Meremaa suurima pindalaga saar ning pindalalt 12. saar maailmas.

Saar on kirde-edela suunas piklik.

Mööda Lõunasaart kulgevad Lõuna-Alpid. Lõunasaare ja kogu Okeaania kõrgeim punkt on Aoraki (Mount Cook, 3724 m).

Haldus[muuda | muuda lähteteksti]

Halduslikult jaguneb saar 7 ringkonnaks: Canterbury ringkond, Marlborough' ringkond, Nelsoni ringkond, Otago ringkond, Southlandi ringkond, Tasmani ringkond ja West Coasti ringkond.

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Lõunasaar on pindalalt kolmandiku võrra Põhjasaarest suurem, kuid seal elab kõigest 24% Uus-Meremaa elanikkonnast, 1 187 300 inimest (Juuni 2020). Kuid 19. sajandil, kui valged Uus-Meremaad koloniseerima hakkasid, elasid nad peamiselt just lõunasaarel, kus avastati kulda. Alles 20. sajandi algul läks Põhjasaar elanike arvult lõunasaarest mööda: 1911. aastal elas Põhjasaarel 56% uusmeremaalastest ja edaspidi on see näitaja ainult suurenenud.

2018. aasta Uus-Meremaa rahvaloenduse järgi on 84,8 % Lõunasaare elanikest Euroopa, 10 % maoori, 8,7 % Aasia 2,9 % Okeaania, 1,2 % Lähis-Ida/Ladina-Ameerika/Aafrika ja 1,4 % määratlemata etnilise taustaga.

Enamik asustusest on saare kagurannikul. Seal on ka Lõunasaare suurimad asulad Christchurch ja Dunedin.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene teadaolev eurooplane, kes jõudis Lõunasaarele, oli Hollandi meresõitja Abel Tasman. Ta saabus 1642. aasta detsembris saare põhjaotsas olevasse Golden Bay lahte, mille ta nimetas Mõrtsukate laheks. Tasman kaardistas Lõuna- ja Põhjasaare lääneranniku ja pärast kokkupõrget maooridega sõitis ta põhja poole Tongale. Tasman andis Uus-Meremaale ka nime Nieuw Zeeland Hollandis asuva Zeelandi provintsi järgi.

Aastatel 17691770 külastas Lõunasaart järgmine eurooplane James Cook, kes kuulutas saare Suurbritannia osaks ja andis saarestikule nimeks New Sealand.

4. septembril 2010 toimus saarel 7,2-se magnituudiga maavärin, mis tekitas ulatuslikke purustusi, kuid hukkunuid ei olnud. 22. veebruaril 2011 tabas saart 6,3-se magnituudiga inimohvritega maavärin (2011. aasta Uus-Meremaa maavärin).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]