Kultuurikatel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kultuurikatel on Tallinna vanas elektrijaamas Kalamaja asumis aadressil Põhja puiestee 27a tegutsev loome- ja kultuurikeskus. Kultuurikatelt haldab sihtasutus Tallinna Kultuurikatel.

Eesti eesistumise ajal Euroopa Liidu Nõukogus kasutati sellega seotud üritusteks valdavalt Kultuurikatla ruume.[1][2]

Kultuurikatel asub endises Tallinna Linna Elektri Keskjaama hoones, mis töötas aastatel 1913–1979. Võib öelda, et alles Tallinna Linna Elektri Keskjaama loomisega algas Eestis elektrienergia massiline kasutamine ning elekter muutus igapäevaseks hüveks. Tänapäevase Kultuurikatla paekiviseintega hoone oli elektrijaama katlamaja, mis valmis 1934. aastal. Kultuurikatla katelde saalis olevad hiidkatlad nr 6 ja 7 ehitati aastatel 1948 ja 1949. Katlad on projekteeritud ja valmistatud Eestis ning mõeldud kohaliku põlevkivi kasutamiseks. 1979. aasta 2. veebruaril tootis elektrijaam viimast korda elektrit. Kultuurikatla territooriumil asuv 102,5 meetri kõrgune telliskorsten valmis 1948. aastal ja oli Baltimaade kõrgeim. Korstna ehituseks kasutati 800 000 korstnatellist ja 100 000 tavalist tellist.

Kultuurikatla kompleksi kuuluvatest ehitistest võeti 2007. aastal kultuurimälestisena kaitse alla katlamaja, gaasihoidla, estakaad ja telliskorsten. 2010. aastal alustati Kultuurikatla rekonstrueerimist. Kultuurikatla maja A-korpus avati 18. veebruaril 2015 ning ülejäänud ruumid sama aasta novembris.

Kultuurikatlast on saanud oluline loomekeskus Tallinnas. Selle uksed on avatud igas vanuses külastajale mitmesuguste kultuuriürituste ja loomemajandusega seotud tegevuste elluviimiseks:

  • kontserdid
  • festivalid
  • etendused
  • näitused
  • loomemajanduse töötoad
  • seminarid ja loengud
  • konverentsid
  • galaüritused

Endise elektrijaama esimene tõsisem kokkupuude kunstiga oli 1977. aastal, kui Andrei Tarkovski filmis seal oma kultusfilmi "Stalker". Kultuurikatla väravas filmiti peategelase Stalkeri tsooni sisenemise episood. Seoses filmivõtetega maaliti elektrijaama korstnale tähekombinatsioon UN, mis on lühend sõnadest United Nations ning on siiani korstnal näha. "Stalkerit" filmiti Eestis mitmes kohas, ka Rotermanni kvartalis, Koplis ja Jägala joal. 1980. aastal sai film Cannes’i rahvusvahelisel filmifestivalil žürii eripreemia.

Kultuurikatel on Euroopa kultuuripealinna aasta 2011 programmi peamine jätkutegevus Tallinnas. Kultuurikatla asutas Tallinna linn. Sihtasutuse eesmärgiks on Tallinna ja Eesti kultuurielu mitmekesistamine koostöös mitme organisatsiooniga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]