Kristjan Järvi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kristjan Järvi photo by Siiri Kumari
Meelis Kubits 2021. aasta Arvamusfestivalil

Kristjan Järvi (sündinud 13. juunil 1972 Tallinnas) on eesti ja ameerika helilooja, produtsent ja dirigent, Neeme Järvi poeg.

Kristjan Järvi perekond kolis Ameerika Ühendriikidesse, oma kooliteed alustaski ta 1980. aastal USAs. Ta on õppinud Manhattani muusikakoolis klaverit, Michigani ülikoolis dirigeerimist, täiendanud end Salzburgi Mozarteumis pianistide meistriklassis.

Kristjan Järvi asutas 1993. aastal New Yorgis ansambli Absolute Ensemble’i ja on tänaseni on ta selle ansambli kunstiline juht. 2007. aastal pälvisid Kristjan Järvi ja Absolute Ensemble silmapaistva kunstilise saavutuse eest Deutsche Banki preemia. Aastatel 2000–2004 oli Järvi Norrlands Opera peadirigent ja muusikaline juht. Aastatel 2004–2009 oli Järvi Viini Tonkünstleri orkestri peadirigent ja muusikajuht. Järvi on ka praegune Kammerorchesteri Baseli kunstiline nõustaja ning Läänemere Filharmoonikute (endise Balti noorte filharmoonia) dirigent ja asutaja. 2011. aasta aprillis nimetati Järvi MDR Sümfooniaorkestri järgmiseks peadirigendiks, leping kehtis aastatel 2012– 2017.

Lisaks Grammy nominatsioonile on Järvi Hilding Rosenbergi ooperi "Isle of Bliss" salvestamise eest võitnud ka Saksa plaadikriitikute preemia ja Rootsi Grammy. Ta on lindistanud Leonard Bernsteini "Missa" koos Tonkünstleri orkestri ja Absolute Ensambe'liga. Kui Järvi repertuaaris on palasid klassikalisest ja romantilisest ajastust, on ta ka 20. sajandi heliloojate ja kaasaegse muusika austaja, vahendades Arvo Pärdi, Heinz Karl Gruberi, Erkki-Sven Tüüri, Ezequiel Viñao, Peeter Vähi, Dave Soldieri ning Joe Zawinul ja Gediminas Gelgotas teoseid. 2014. aastal alustasid Järvi ja Prantsuse plaadifirma Naïve Classique käimasoleva projektiga Kristjan Järvi Sound Project.

Aastal 2016 asutas Kristjan Järvi oma produktsioonifirma Sunbeam Productions, mis tegeleb muusikalise loometegevuse ja kontsertide lavastamise ja esitamisega. Järvi on loominguline ja uuenduslik dirigent, programmilooja ja ettevõtja. Ta on mitmekülgne isiksus, kes jagab end klassikalise dirigendirepertuaari, omaenese orkestri Baltic Sea Philharmonic juhtimise ja piire nihutavate muusikaprojektide vahel.  

Aastal 2020 andis Kristjan Järvi välja oma debüütalbumi "Nordic Escapes". Heliplaadil mängivad Kristjan Järvi loomingut Nordic Pulse Ensemble, Londoni Sümfooniaorkestri ja Läänemere Filharmoonikud. Albumil teevad kaasa Liisi Koikson ja Mari Meentalo.

Äsja jõudis kuulajateni tema orkestri Baltic Sea Philharmonic ehk Läänemere Filharmoonikute plaat „Sleeping Beauty“, millel kuuleb Pjotr Tšaikovski muinasjutulist balletti „Uinuv kaunitar“. Järvi seadis ligi kolmetunnise partituuri lühemaks ja kontsentreeritumaks ning andis ühele kuulsamale teatrimuusika teosele uue elu 70-minutilise dramaatilise sümfooniana.

Suguvõsa[muuda | muuda lähteteksti]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vallo Järvi
 
 
 
Neeme Järvi
 
Liilia Järvi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Andrus Järvi
 
Teet Järvi
 
Paavo Järvi
 
Maarika Järvi
 
Kristjan Järvi
 

Kristjan Järvil on esimesest abielust poeg, teisest abielust poeg ja kaks tütart ning praegusest kooselust tütar.

Tema onu oli Järvide dünastia alusepanija dirigent Vallo Järvi ja onupoeg on tšellist Teet Järvi, kellel muusikutest lapsed Marius Järvi, Miina Järvi, Mihkel Järvi, Madis Järvi ning Martin Järvi moodustavad ansambli Järvi Instrumentalists.


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]