Kohvimasin

Allikas: Vikipeedia
Filterkohvimasin (aastast 2016)
Filterkohvimasina tööskeem

Kohvimasin on kodumasin, mis teeb kohvi jahvatatud kohviubadest kuuma vee läbijuhtimise teel. Kõige laiemalt on kasutusel filterkohvimasinad, mitmekülgsemate võimalustega aga kohviautomaadid (espressomasinad). Esimestes suundub kuum vesi kohvipurule või -pulbrile vabalt, teistes surve all. Olenevalt automatiseerituse astmest võib masin jahvatada ube ja lisada kohvile kuuma või vahustatud piima.

Filterkohvimasina tööprotsess[muuda | muuda lähteteksti]

Külm vesi voolab mahutist läbi tagasivooluklapi ja kuumeneb kütteelemendi toimel torus, mis paikneb soojendusplaadis. Kuumenemisel tekkiva auru survel klapp sulgub ja kuum vesi tõuseb püsttorus, läbib rõhtsa toruosa (see võib olla pööratav) ja tilgub filtris olevale kohvipurule. Vee eemaldumise järel rõhk torus alaneb, vee survel klapp avaneb ja kuumutamiseks siseneb uus veekogus. See protsess kordub, kusjuures iga kord kaasneb jääkvee aurustumisega iseloomulik korin.

Kui kogu külm vesi on ära tarvitatud, tõuseb temperatuur kuumutustoru ümber 130−150 kraadini ja termoregulaator lülitab kohvimasina elektrivõrgust välja või (olenevalt mudelist) jätkab plaadi ja kannu soojas hoidmist kütteelementi perioodiliselt sisse ja välja lülitades. Lisaks on igal masinal termokaitselülitus, mis katkestab võrgutoite, kui nt regulaatori rikke korral tõuseb temperatuur üle 180 °C.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]