Kinsey' skaala

Allikas: Vikipeedia

Kinsey skaala on skaala, mis üritab mõõta inimese seksuaalset orientatsiooni, nullist (täielikult heteroseksuaalne) kuueni (täielikult homoseksuaalne). Kinsey raportis oli veel eraldi hinne aseksuaalsuste jaoks. Raport avaldati esmakordselt 1948. aastal Alfred Kinsey, Wardell Pomoroy ja teiste raamatus Isase inimolendi seksuaalne käitumine (Sexual Behavior in the Human Male). See oli ka läbiv teema 1953. aastal järjena ilmunud raamatus Emase inimolendi seksuaalne käitumine (Sexual Behavior in the Human Female).

Skaalat tutvustades kirjutas Kinsey, et:

„Mehed ei jagune seksuaalsete eelistuste alusel kahte populatsiooni – heteroseksuaalsed ja homoseksuaalsed. Maailma ei saa jagada kitsedeks ja lammastaks. Loodus harva tegeleb diskreetse kategooriatega... Elav maailm on segu kõigist tema aspektidest.

Pannes rõhku jätkuvatele hinnangutele, mis jagavad inimesi hetero- ja homoseksuaalseteks, on mulle tundud vajalik arendada välja mingit sorti uus klassifikatsioon, mis põhineks suhtelisel homoseksuaalsete ja heteroseksuaalsete kogemuste kogusel või mis vastaks kummalegi kategooriale... Indiviid võib saada erineva hinnangu skaalal oma igal eluperioodil.... Seitsmepunktine skaala kajastab hästi erinevaid seksuaalsuse variatsioone, mis eksisteerivad.“

[1]

Skaala ise on järgnev:

Rating Description
0 Täielikult heteroseksuaalne
1 Peaaegu täielikult heteroseksuaalne, kõigest mõni harv homoseksuaalne kogemus
2 Enamjaolt heteroseksuaalne, kuid rohkem kui juhuslikud homosekuaalsed kogemused
3 Biseksuaalne, võrdselt nii heteroseksuaalseid kui ka homoseksuaalseid kogemusi
4 Enamjaolt homoseksuaalne, kuid rohkem kui juhuslikud heteroseksuaalsed kogemused
5 Peaaegu täielikult homoseksuaalne, kõigest mõni harv heteroseksuaalne kogemus
6 Täielikult homoseksuaalne
X Aseksuaalne


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välis lingid[muuda | muuda lähteteksti]