Kiiora

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kiiora esinemas Mooste tantsumajas novembris 2017

Kiiora on 2010. aasta suvel loodud Eesti vokaal-instrumentaalansambel, mis esitab peamiselt setu ja hõimurahvaste muusikat ning sellega seotud omaloomingut.

Trio põhikoosseisus mängivad Luhamaalt pärit vennad Laurits Leima ja Matis Leima (ansambli Zetod viiuldaja) ja Tsätski nulgast pärit Evelin Leima (varasema nimega Evelin Ämarik). Alates 2017. aasta suvest on ansambli karmoškamängija XXIII Seto Kuningriigis kuninga pillimeheks valitud Irboska nulga juurtega Margret Jürison.

2012. aasta detsembris ilmus nende esimene CD "Püdsäjüräjidõ pido", 2018. aasta mais teine album "Rääräüss" ja 2020. a septembri alguseks, kui ansambel tähistas 10. sünnipäeva, digitaalne EP "Katski karat kängä'".

Ansambli liikmed:

  • Matis Leima – viiul, karmoška, pardipill, laul
  • Laurits Leima – kitarr, laul
  • Margret Jürison – karmoška, laul

Nime päritolu kohta kirjutatakse Kiiora kodulehel järgmist: "Nimi "Kiiora" on pärit Anne Vabarna lauldud seto eeposest "Peko". Loos andis selle võimsa tammenuia Pekole tema isa, et vajadusel relv kirstupõhjast haarata ja vaenlasele vastu astuda. Samuti pani kiiora rukki vohama, kui seda põllule näidata. Praegu nimetatakse selle nimega ülemsootska valitsussaua."

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]