Suur järvistu
Suur järvistu (inglise keeles Great Lakes) on järvestik Põhja-Ameerikas Ameerika Ühendriikide ja Kanada piiril. Atlandi ookeaniga on Suurel järvistul ühendus Saint Lawrence'i jõe kaudu.
Suur järvistu koosneb ametlikult viiest järvest:
- Ülemjärv (82 000 km²)
- Erie järv (25 700 km²)
- Huroni järv (60 000 km²)
- Michigani järv (58 000 km²)
- Ontario järv (19 000 km²)
Suure järvistu hüdroloogilises süsteemis on veel järvi. Neist suurimat, Ülemjärvest põhja poole jäävat Nipigoni järve nimetatakse vahel ka kuuendaks suureks järveks. Temast tunduvalt väiksemat Saint Clairi järve, mis jääb Huroni ja Erie järve vahele, ei loeta suureks järveks. Michigani ja Huroni järve ühendab kaheksa kilomeetrit lai Mackinaci väin ning neid järved moodustavad hüdrograafiliselt ühe järve.
Suur järvistu on pindalalt suurim mageveejärvistu Maal. Järvistu kogupindala on 244 106 km². Järvistu kogumaht on 22 671 km³, millega jääb see mõnevõrra alla Baikali järvele. Ülemjärv on Kaspia mere järel pindalalt teine järv maailmas ja suurim mageveejärv. Ülemjärve kogumaht on suurem kui ülejäänud nelja järve kogumaht. Ülemjärves asub ka Suure järvistu sügavaim koht – 406 meetrit.
Suur järvistu hakkas tekkima viimase jääaja lõpus umbes 14 000 aastat tagasi.
Suure järvistu ümbrus on tuntud Suure järvistu regioonina, mis hõlmab kaheksa USA osariiki ja Ontario provintsi Kanadas. Sellesse regiooni jääb ka Suure järvistu hiidlinnastu ehk ChiPitts.