Kellele lüüakse hingekella

Allikas: Vikipeedia
Kellele lüüakse hingekella
Originaali pealkiri For Whom the Bell Tolls
Autor Ernest Hemingway
Tõlkija Enn Soosaar
Päritolumaa  Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Žanr sõjaromaan
Kirjastaja Charles Scribner's Sons (originaal)
Eesti Raamat (eesti keeles)
Ilmumisaeg 1940 (originaal)
1970 (eesti keeles)
Lehekülgi 528

"Kellele lüüakse hingekella" on ameerika kirjaniku Ernest Hemingway romaan, mis ilmus 1940. aastal ning saavutas kohe suure müügiedu. Raamatut peetakse Hemingway üheks kuulsamaks ja silmapaistvmaks romaaniks. Prantsuse ajaleht Le Monde valis selle 1999. aastal sajandi 100 parima raamatu hulka.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Teos jutustab Hispaania kodusõjast, mis toimus 19361939. Hemingway püüab peategelase Robert Jordani silmade läbi anda pilt selleaegsetest sündmustest, mida võib pidada Teise maailmasõja peaprooviks.

Raamat jutustab kolmest päevast, mil Robert Jordani ja teiste partisanide ülesanne on tähtis sild õhku lasta. Silla õhkimine on eluohtlik ülesanne, pealegi tarbetu, sest vaenlane on plaanist juba informeeritud. Jordan viib käsu sellegipoolest täide ja laseb silla õhku.

Teoses leiavad veel aset sündmused, mis muudavad peategelase elu ja viimsed päevad enne traagilist surma meeldivaks. Jordan armub Mariasse, kellega saab koos olla vaid 72 tundi.

Jordan saab raskesti haavata ja katab kaaslaste taganemist. Ta sureb teadmises, et on võideldes seisnud õigel poolel ning armastus Maria vastu on talle veel kord näidanud, mis tähendab olla õnnelik.