Keenia lipp

Allikas: Vikipeedia

Keenia lipp on Keenia Vabariigi ametlik lipp.

Riigi- ja rahvuslipp[muuda | muuda lähteteksti]

? Keenia riigi- ja rahvuslipp. Proportsioonid 2:3.
Keenia laevastiku lipp

Lipp on ametlikult kinnitatud 12. detsembril 1963.

Keenia riigi- ja rahvuslipp koosneb kolmest võrdsest horisontaalsest laiust, ülemine on must, keskmine punane ning alumine roheline. Punast laidu ääristavad ülevalt ja alt valged kitsad triibud ning kanga keskele on paigutatud embleem, mis koosneb masai sõdalase kilbist ja selle taha risti paigutatud kahest odast. Värviväljad jaotuvad 6+1+6+1+6. Lipu eeskujuks on "KANU" (ing. Kenyan African National Union) lipp, kuna just see partei võitis kätte Keenia iseseisvuse. Kui 1964. aastal muudeti riigi nime - Keenia Dominioonist sai Keenia Vabariik - jäi lipp muutumatuks.

Must tähistab Keenia rahvast, punane (PMS 180) vabadusvõitlust, roheline (PMS 342) põllumajandust ja loodusrikkusi ning valge rahu ja ühtsust. Puna-valge-must kilp sümboliseerib aga vabaduse kaitsmist.

Laevastiku lipp[muuda | muuda lähteteksti]

Riigipea lipp[muuda | muuda lähteteksti]

Keenia presidendi lipuks on rahvuslipp, mille keskel on Keenia vapp ning kangast ümbritseb kolmest küljest (ülalt, alt ja lehvipoolt) kollane ääris. Lipu laiuse ja pikkuse suhe on 2:3.

Ajaloolised lipud[muuda | muuda lähteteksti]

Koloniaallipp[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1895–1963, kui Keenia kuulus Suurbritanniale oli kasutusel koloniaallipp, milleks oli sinine kangas Suurbritannia lipuga vardapoolses ülanurgas, lehvipoolsel küljel oli aga punane tagajalgadel seisev lõvi. Lipu proportsioonid olid 1:2.

Presidendi lipud[muuda | muuda lähteteksti]

Esimeseks presidendi lipuks, aastatel 1964–1970 oli rahvuslipp, mille keskel must ruut Keenia vapiga.

1970–1978 oli presidendi lipuks sinine kangas, mille keskel on Masai sõdalase kilp ning sellel kaks kollast ristatud oda teravikuga alla. Lehvipoolsel küljel, kahe odaotsa vahel oli kollane kukk.

Järgmine, 1978–2002 kasutusel olnud presidendi standard oli roheline kangas, mille keskel oli puna-must-valge kilp kahe kollase ristatud odaga, mille teravikud olid alla suunatud. Lehvipoolsel küljel, kahe odaotsa vahel on punane, kollase nokaga kukk.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Keenia vapp

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]