Kaunase kindluse III fort

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
III fort

Kaunase kindluse III fort on endine fort Tsaari-Venemaa Kaunase kindluse koosseisus. Tänapäeval jääb see Kaunase piirile Garliava maavalda Seniava külla, asudes aadressil Titnago Rato g. 43A.

Fort valmis aastail 1883–1889. Seda rekonstrueeriti aastail 1892-1893, 1900-1901 ja 1908. Fort on üldjoones kuusnurkse põhiplaaniga, mille keskmeks on vall. Forti iseloomustavad rinnatised, millel on suurtükkide positsioonid ja jalaväe positsioonid, millel asusid ka kergemad suurtükid. Fordi ees on glassii ja vallikraav, selle ees omakorda esplanaad. Vallikraavi julgestamiseks rajati selle külgedele kaponiirid. Struktuuri kuuluvad ka punastest tellistest kasematid, punastest tellistest on ka fordi kontreskarpne tugimüür. Säilinud on ka kasarmud ja osad laohooned, mis on samuti punastest tellistest. Fordi moderniseerimisel rajati uued struktuurid betoonist.[1]

Fordi tehismaastik on üldjoontes hästi säilinud, kuigi võsastub. Asustus selle ümbruskonnas pole kuigi tihe, linnastunum on selle läänekülg ja põhjakülg.

Esimese maailmasõja ajal jäi III fort saksa vägede intensiivse suurtükitule alla, mis eelnes Kaunase kindlusele toimunud tormijooksule. Sellele järgnes jalaväerünnak, millele fort pidas vastu 10 päeva. Fordi kaitsjad olid ühed viimased kindlusest taganenud vene väeosad. Fort osales aktiivselt lahingutegevuses ja sai kannatada. Lahingutegevusest on jäänud fordi aladele mürsulehtrid ja põlenud hoonete asukohti tähistavad lohud. Sõja järele rajati forti odavad üürikorterid. Saksa väed rajasid sinna toidumoona laod, nõukogude sõjavägi kasutas forti aastani 1985 laskemoonalaona.[2]

Fordi aladel elavate nahkhiirte kaitseks on loodi aastal 1991 Naujoji Freda terioloogiline kaitseala (pindala 6 ha).[3] Fort ise on aastast 2002 kultuurimälestisena kaitse all.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]