Kasutaja:Boy/liivakast

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Miks osa teksti on näha küsimärkidena[muuda | muuda lähteteksti]

Tähed, mida kuvatakse küsimärkidena on üldjuhul ladina tähestikku mitte kasutavas kirjas. Sellised on näiteks jaapani, hiina, korea, araabia, heebrea jpm. kirjad. Vastava kirja tähtede nägemiseks peate oma arvutisse installeerima sobivad fondifailid ja konfigureerima arvuti neid kasutama. Lisainformatsiooni vaadake leheküljelt Unicode Display Problems (inglise keeles).

Kuidas küsida luba materjali kasutamiseks[muuda | muuda lähteteksti]

Kui leiate (internetist) materjali mida soovite Vikipeedias kasutada, näiteks fotosid, jooniseid või artikleid, mille juurde pole kasutamise luba või tingimusi märgitud võite kirjutada materjali omanikule kirja. Praegu pole meil ühtegi näidiskirja, mida aluseks võtta - oleme kasutanud vaba loomingut.

Kas piltide üleslaadimisel omab tähtsust pildi nimi[muuda | muuda lähteteksti]

Jah, pildi nimi peab faili iseloomustama (näiteks: Randvere kirik 2003 suvi.jpg). Kui Vikipeedias on juba samanimeline fail, siis see asendatakse sinu poolt lisatud uue pildiga seepärast tuleb vältida üldisi nimesid. Vaata ka Piltide kasutamine.

Ma kardan, et mu kaastöö ei ole piisavalt hea[muuda | muuda lähteteksti]

Seda pole vaja karta. Julge pealehakkamine on pool võitu. Ühise tööga saab kõigist artiklitest asja. Teiste kaastöötajate kommentaare ja kriitikat ei maksa südamesse võtta sest me kõik tegutseme sama eesmärgi nimel - Vikipeediat paremaks muuta. Me austame teisi kaasautoreid. Lahkarvamuste korral artikli sisu või sõnastuse osas püüame mitte ilmaasjata vaielda vaid viisaka ja mõistliku aruteluga jõuda konsensuseni, mis annaks edasi kõik olulised faktid.

Kas Vikipeedias kirjutatut võib usaldada[muuda | muuda lähteteksti]

Selle kohta on pikalt kirjutatud inglise wiki leheküljel

Mis asjad on kategooriad ja kuidas see süsteem töötab[muuda | muuda lähteteksti]

Kategooriad on artiklite süstematiseerimise abivahendid Vikipeedias, mille abil saab samasse teemasse kuuluvaid artikleid rühmitada. Vikipeedia tarkvara lisab vastavasse kategooriasse kuuluvad artiklid automaatselt kategoorialehekülgedele. Üks artikkel võib samaaegselt kuuluda mitmesse kategooriasse. Näiteks võib artikkel Tallinn kuuluda kategooriasse Kategooria:Eesti, kui ka Kategooria:Euroopa pealinnad. Kategoorialehekülgede kaudu leiate kiiresti teisi sama teemaga seotud artikleid. Vaata ka Vikipeedia:Vikiprojekt Kategooriad

Kuidas teha alamkategooriat[muuda | muuda lähteteksti]

Lihtsaim võimalus on alamkategooria teha mõne artikli kaudu:

  1. Lisad vastavale artikli lõppu [[Kategooria:Kategooria_nimi]] (näiteks [[Kategooria:Katteseemnetaimed]]) ja salvestad artikli.
  2. See tekitab artikli lõppu punast värvi kategooria lingi (mis tähendab, et sellist kategooriat ei ole veel olemas). Tekkinud lingil klikkides avaneb tühi kategooria redigeerimisaknas kuhu tuleb kirjutada nn "ülemkategooria" nimi näiteks [[Kategooria:Taimed]]
  3. Peale salvestamist ongi alamkategooria "loodud" ja see eelnev artikkel on selles kategoorias.

Kuidas oleks kõige parem artiklit üles ehitada[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata Artikli osade järjekord Vikipeedia reeglitest

Millised on maade artiklite reeglid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata Vikipeedia:Maade artiklite reeglid

Kuidas alustada uut artiklit[muuda | muuda lähteteksti]

Uue artikli alustamiseks on mitmeid võimalusi. Lihtsaim neist on sellist artiklit Vikipeediast otsida. Juhul kui sellise pealkirjaga artiklit ei leidu on võimalik otsingutulemuste aknast klikkida linki nimega "Võite selle artikli ise luua". Teine võimalus on link uuele artiklile luua liivakasti, või mõnda teise sobivasse artiklisse: ([[Artikli nimi]]).

Kuhu lisada ise valmistatavate asjade juhendeid[muuda | muuda lähteteksti]

Selliseid tekste tuleks lisada Vikiraamatukogusse.

Kas Vikipeedial on eesti keelne IRC kanalit[muuda | muuda lähteteksti]

Ei, praegu ei ole. Praegu kasutame suhtlemiseks vastava artikli arutelu-lehekülge või siis üldise arutelu lehekülge, samuti kasutajate endi arutelu-lehekülgi, kui on soov kontakteeruda kellegagi konkreetselt. Projektis osalejate arvu suurenedes on võimalik suhtluskanalina kasutusele võtta mõni irc.freenode.net kanal näiteks irc://irc.freenode.net/wikipedia-et.

Kuidas linkida sama kirjapildiga sõnade artikleid[muuda | muuda lähteteksti]

Homonüümide (eritähenduslike sõnade, mille kirjapilt on sama) linkimisel saab nimele lisada sulgudes täiendi. Näiteks Genesis ja Genesis (ansambel). Täiendi peitmiseks artikli tekstis on võimalik kasutada sellist linkimist [[Genesis (ansambel)|Genesis]]. Ilma täiendita pealkirja alla tuleb luua artikkel sõna levinuima tähenduse kohta, mille päises on viiide teisele samanimelisele artiklile, või täpsustuslehekülg. Vaata näiteks: Täht, Aa jõgi.

Kuidas tõmmata numbrite peale horisontaalseid kriipse[muuda | muuda lähteteksti]

Kasuta malli {{yKr}}

Kuidas kasutada jutumärke ajalehtede jms. nimedes[muuda | muuda lähteteksti]

Jutumärkidesse tuleb panna ainult teoste pealkirjad, mitte ajakirjade ja ajalehtede nimed, kirjastuste nimed jne. Saab kirjutada ka nii: ajaleht Tallinn. Kirjes tuleb ajalehe nimi kirjutada kursiivis.