Kasti nurkseotis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kasti nurkseotis

Kasti nurkseotis ehk rööptappseotis on seotis kastikülgede ühendamiseks.

Tavaliselt on see seotis tehtud täisnurga all ja liimitud. Liimitud kastil on suur liimimise ala, mis tagab tugeva ühenduse. Põhimõttelt sarnaneb see sõrmtappseotisega. Kastinurgaseotist kasutatakse kasti nurkades või kastilaadsetes konstruktsioonides, sellest tuleneb ka nimetus. Seotis ei ole sama vastupidav kui kalatappseotis, aga seda on kerge ja kiire hulgi toota.

Tootmine[muuda | muuda lähteteksti]

Kastinurkseotist tavaliselt tehakse kasutades ühte profiili, mis on pooltel teineteise suhtes nihutatud. Tänapäevastes töökodades on need tihti tehtud lauasaega,[1] vahel kasutades lihtkraadiga lõikust. Tellimuse põhjal valmistatud seadmetega on võimalik lõigata profiili korraga mõlemalt poolt ja suhteliselt kiiresti. Traditsiooniliselt tehti seda käsitsi sae ja peitliga, uhkema mööbli tegijad teevad seda tänapäevani.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Box joint detail from the lid of an Enigma machine

Kasutatakse mitmesuguste puidust kastide ja karkasside tegemiseks. Peamiselt kasutades seda liidest täisnurksete seoste tegemiseks, kuid on võimalik teha ka heksagoone ja muid ebatavalisi kujusid. Tavaliselt kasutatakse sahtlite külgedel ja kaantel, ehituslike elementide sidumiseks üldiselt aga mitte.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]