Kalakuta Vabariik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kalakuta Vabariik (Kalakuta Republic) oli muusiku ja ühiskonnategelase Fela Kuti krunt Nigeerias Lagoses, mille ta 1970 pärast Ameerika Ühendriikidest naasmist) sõltumatuks kuulutas.

See asus Lagoses Mushini kohaliku omavalitsuse alal Idi-Oros aadressil 14 Agege Motor Road.

Fela Kuti elas seal koos oma perekonnaliimete, oma bändiliikmete ning bändiga seotud inimestega. Seal oli tasuta kliinik ja helisalvestusstuudio. Selle nime all anti välja ka plaate.

Nimi tuleb suahiili sõnast kalakuta ('kelmlik').

Kalakuta sõda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Kalakuta sõda

18. veebruaril 1977 (Olusegun Obasanjo valitsuse ajal) ründas Kalakuta Vabariiki tuhat tääkide ja nuiadega relvastatud sõdurit pärast seda, kui Fela Kuti uus plaat "Zombie" oli võime vihastanud. Kodus olid Fela Kuti oma paljude naistega, Fela vend Beko Ransome-Kuti ning Fela ja Beko ema Fumnilayo Ransome-Kuti. Sõdurid sisenesid valdustesse ette hoiatamata ning hakkasid inimesi peksma, asju lõhkuma ja naisi paljaks kiskuma. 77-aastasel Funmilayo Ransome-Kutil võeti juustest kinni ja ta visati aknast välja. Tal sai jalg raskelt vigastada ning ta suri aprillis. Valdused põletati maani maha, Fela Kuti peksti läbi ning tema stuudio koos pillide ja originaalsalvestistega hävitati.

Seda reidi hakati kutsuma Kalakuta sõjaks. Et juhtum pälvis avalikkuse tähelepanu, oli valitsus sunnitud korraldama juurdluse. Süü pandi "üliagaratele tundmatutele sõduritele ja Felale". Kompensatsiooni juhtunu eest ei makstud. Aasta hiljem sisse antud hagi lükati tagasi.