Kakaopulber

Allikas: Vikipeedia
Kakaopulber
Kakaouba
Viljadega kakaopuu

Kakaopulber on kakao pressimisjäägi jahvatamisel saadud aine.

Pressimisega eemaldatakse purustatud kakaoubade massist kakaovõi, mida on algselt 50–57% kakaooa kaalust. Jahvatatud kakaopulbris on kuivaine jääkrasvasisaldus 12–17%. Niiskus mitte üle 9%. Toiteväärtus 100 g kohta: energiat 954 kJ (228 kcal), süsivesikuid 57,9 g, rasva 15,7 g, valku, 19,6 g, vett 3 g, mineraalid (kaltsium, raud, magneesium, fosfor, kaalium, naatrium, tsink) ja kofeiin. Kakaopulber on ka flavonoididerikas polüfenoolide allikas. Flavonoidide kogus sõltub töötlusest, mille käigus on oht hävitada toote kasulikke omadusi.

Parameetrid[muuda | muuda lähteteksti]

Naturaalse kakaopulbri värv on helepruun ja pH 5,3–5,8. Töötlemisel muutub kakaopulbri värv tumedamaks kuni mustaks ja pH võib olla kuni 8,1, lõpptootes sõltuvalt lisaainetest varieerub värv tumepruunist heleda hallikaspruunini. Töötlemisel vähendatakse mõrudust, et see oleks lõpptarbija ootuste järgi kasutatav.

Toiteväärtus[muuda | muuda lähteteksti]

Sisaldus 100 g
Valgud 19,6
Rasvad 13,7
Süsivesikud 57,9
GI 24
Energia 228 kcal
Raud 13,86 mg
Kaalium 1524 mg
Fosfor 734 mg
Magneesium 499 mg
Tsink 6,81 mg
Vask 3,788 mg
Kaltsium 128 mg
Mangaan 3,837 mg
Seleen 14,3 mg
Naatrium 21 mg

Tootmine[muuda | muuda lähteteksti]

Tootmine toimub aasta läbi nii kasvukohtade lähedal kui ka tootmisüksustes teistel kontinentidel. Kakaopuu kannab vilja katkematult läbi kogu aasta ja vilju küpseb pidevalt. Seega on ka pidev vajadus ja võimalus kakaopulbri tootmiseks. Tootmistehnoloogia järgi eristatakse külm- ja kuumpressimist. Külmpress – suur antioksüdantide sisaldus. Kuumpress – suurem tootlikkus, efektiivsem tootmine.

Suurimad kakao tootjamaad on Elevandiluurannik, Ghana, Indoneesia ja Nigeeria. Valdavalt kakaopulber töödeldakse tootjariigis ja eksporditakse arenenud riikidesse, kus sellest valmistatakse tooted. Suured kakaopulbri importijad on Belgia, Prantsusmaa ja Šveits.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Eri marki šokolaadid sisaldavad erinevalt kakaopulbrit, valge šokolaad ei sisalda seda üldse

Kakaopulber on peamine šokolaadi- ja kondiitritööstuse tooraine. Osa kakaopulbrist leiab kasutust kakaojoogi segudes ja puhtal kujul kodukasutuses. Kakaopulber annab tihti kondiitritoodetele iseloomuliku värvuse ja mõrkja maitsenoodi. Kakaopulbrit kasutatakse ka klassikaliste kondiitritoodete dekoreerimiseks.

Tulevikuohud[muuda | muuda lähteteksti]

Kakao tootmine on muutumises nii kliima, ökoloogiliste, poliitiliste, kui majanduslike muudatuste tõttu. Üha suurem väljakutse on lapstööjõu kasutamise vastane võitlus, säästlik majandamine ja vihmametsade kaitse ning õiglane majandusliku kasumi jaotus. Arenenud maailm võtab tooraine ja jätab arengumaadele ressursse raiskava kasvatamise ja keskkonda saastava töötlemise.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

USDA[1] - USA Toidu- ja ravimiameti andmebaas

  1. USDA. "Cocoa solids". Vaadatud 20.01.2021.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Edoh, A. K. 2014, Cocoa production and processing, ISBN: 978-92-9081-566-2.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]