Kaak (väljaanne)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaak päis
Kaak päis

Kaak oli aastal 1906 Eduard Vilde eestvõtmisel Helsingis ilmunud satiirileht[1]. Toimetus asus Helsingis, Sirkuskatu 1. Vastutavaks toimetajaks oli Otto Tiuppa ja tegevtoimetajaks Eduard Vilde.

Esimene ajaleht ilmus 1. juulil 1906. aastal ja oli 16 lk, ning osaliselt ka värvitrükis. Lehe sisu kirjutas peamiselt Eduard Vilde, joonistused tegid Nikolai Triik (kandis pseudonüümi Waikne), Konrad Mägi[2] ja Karl Alfred Jentson (kandis pseudonüümi Pessimist)[1].

Eduard Vilde avaldas ajalehes artikli ja karikatuuri, mille esimeses osas vedeleb Konstantin Päts laeva kajutis sohval ja teatab - "Ei mõista, mida kapitalismile ette heita. Tema on saanud vaid head – esimese klassi söögid ja raha rahakotti ja selle eest ei ole vaja muud teha, kui kiita ajalehtedes Company maid". Peale seda artiklilt ja Eduard Vilde (kes oli Pätsi Teataja omaaegne kaastööline) suhted jahenesid pikaks ajaks[3].

Ajalehte anti välja Soome sotsiaaldemokraatide toel. Ajaleht oli väga riigi- ja ühiskonnakriitiline, et selle esimese kahe numbri levikut takistati ja kolmandast numbrist alates ajaleht keelati ära.[1].

Lehes muu hulgas naeruvääristati keisrivõimu[1].

Ajalehte trükiti Soomes, Helsingis "Työväen kirjapaino" trükikojas.

1965. aastal anti kirjastuselt "Eesti Raamat" Eduard Vilde 100 juubeliks välja ajalehe faksiimileväljaanne[1] kaanekujundus oli Heino Kersna't, millel oli puugravüür Ernst Kollom[4] Eduard Vildest. Trükiti 1000 eksemplari ja iga raamat oli nummerdatud.

Kaasautorid[muuda | muuda lähteteksti]

Välisviited[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 EE 12. köide, 2003: 184.
  2. Endel Annus ja Tiina Loogväli (2002). Eestikeelne ajakirjandus 1766-1940 I A-N. Tallinn: Eesti Akadeemiline Raamatukogu. Lk 267. 
  3. Jaak Uibu. "kui Päts soovitas Eesti maha jätta ehk Ligi sajandi vanused rändeprobleemid on taas aktuaalsed". Postimees, 18. märts 2017.
  4. ERB Kaak