KFC

Allikas: Vikipeedia
Kentucky Fried Chicken (KFC)
Tüüp tütarettevõte
Asutatud Sanders Court & Café:
20. märts 1930
Põhja-Corbin, Kentucky, USA
Esimene frantsiis:
24. september 1952
Salt Lake City, Utah, USA
Asutaja Harland Sanders
Peakorter 1441 Gardiner Lane, Louisville, Kentucky, Ameerika Ühendriigid
Võtmeisikud Greg Creed (Yum! Brandsi juhatuse esimees ja tegevjuht)
Roger Eaton (Yum! Brandsi tegevjuht ja KFC president)
Valdkonnad restoranid
Tooted praekana, kanavõileivad, vrapid, friikartulid, karastusjoogid, salatid, magustoidud, hommikusöök, jäätisekokteilid
Teenused kiirtoidurestoranid
Tegevuskasum 23 miljardit USA dollarit (2013)
Emaettevõte Yum! Brands väljaspool Hiinat
Yum China Hiinas
Allüksused 20 953 restorani üle maailma
Tütarettevõtted Pizza Hut, Taco Bell, WingStreet
Koduleht www.kfc.com

KFC (kuni 1991. aastani Kentucky Fried Chicken) on 1930. aastal asutatud Ameerika kiirtoidukett, mis on spetsialiseerunud frititud kanatoitudele.

Peakorter asub Kentucky osariigis Louisville'is. See on müügikäibelt maailma teine restoranikett pärast McDonald'sit. Ketti kuulub umbes 22 955 toitlustuskohta kokku 138 riigis (2020. aasta märtsi seisuga). KFC omanikfirmale Yum! Brands kuuluvad ka restoraniketid Pizza Hut, Taco Bell ja WingStreet.

Firma tuntuim sümbol on selle maskott kolonel Sanders, kes sai nime ja väljanägemise firma asutaja, Ameerika ettevõtja Harland Sandersi järgi. Sanders rajas esimese restorani 1930. aastal Corbini linnas Kentucky osariigis. Keti esimene frantsiisirestoran avati Utah's 1952. KFC populariseeris Ameerika kiirtoidukultuuris praekana. 1964. aastal müüs Sanders ettevõtte investorite rühmale, mille eesotsas olid John Y. Brown Jr. ja Jack C. Massey. Kolonel Sandersist on kujunenud popkultuuriikoon ja KFC-st üks ülemaailmselt tuntud Ameerika Ühendriikide sümboleid (näiteks Ameerika-vastaste protestide ajal on Coca-Cola ja McDonald'si kõrval sageli boikoteeritud ka KFC-d). "Kolonel" ei tähenda siin aga sõjaväelist auastet, vaid Harlan Sandersile ettevõtluse edendamise eest antud Kentucky osariigi aunimetust ("Kentucky kolonel").

2019. aasta veebruaris teatati, et KFC esimese restorani Eestis avab KFC frantsiisi omandanud Apollo Group OÜ, Apollo kaupluste ja kinode omanikfirma juba suve alguses. Lätis avati esimene KFC restoran 2015. ja Leedus 2013. aastal.[1] 2016. aastal kavandati KFC restorani avamist T1 kaubanduskeskusse Tallinnas, kuid 2018. aastal plaan tühistati.[2] Apollo Groupi tegevjuht Mauri Dorbek kinnitas, et 2019. aasta oktoobris avatakse Ülemiste keskuses KFC restoran.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]