Külmkuivatamine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Külmkuivatamine, tuntud ka kui lüofiliseerimine, on jää või muude külmutatud lahustite eemaldamine materjalist sublimatsiooni teel ja seotud veemolekulide eemaldamine desorptsiooni teel. Külmkuivatamine toimib materjali külmutamise teel, vähendades seejärel rõhku ja lisades soojust, et materjalis olev külmunud vesi saaks sublimeeruda.

Külmkuivatamise meetodit kasutatakse tavaliselt kiiresti riknevate materjalide säilitamiseks, säilivusaja pikendamiseks või materjali transportimise lihtsamaks muutmisel.

Külmkuivatada saab paljusid toiduaineid, näiteks marju, aedvilju, puuvilju, seeni, liha ja maitsetaimi. Kuna protsess toimub temperatuuril alla 40 °C, nimetatakse külmkuivatatud toitu toortoiduks.

Külmkuivatamise 3 põhietappi[muuda | muuda lähteteksti]

  • Külmutamine – kiire külmutamine on oluline, et vältida suurte jääkristallide teket, mis halvendavad lõpptoote kvaliteeti.
  • Primaarne kuivatamine(sublimatsioon) – primaarse kuivatamise faasi ajal alandatakse rõhku kõrgvaakumi toimel ja jää sublimeerumiseks tagatakse energia soojuse teel. See protsess eemaldab umbes 95% toidus sisalduvast veest.
  • Sekundaarne kuivatamine (adsorptsioon) – sekundaarse kuivatamise protsessi on vaja pärast esmast kuivatamist järelejäänud külmutatud veemolekulide eemaldamiseks.

Eelised ja puudused[muuda | muuda lähteteksti]

Külmkuivatatud toitudel on kõrgem kvaliteet võrreldes teiste meetoditega, kus on kasutatud dehüdreerimist. Kõrge kvaliteet tuleneb vedela faasi puudumisest ning samuti protsessis kasutatavast madalast temperatuurist. Külmkuivatamine säilitab maitse, värvuse ja välimuse, minimeerides samal ajal kuumatundlike toitainete termilisi kahjustusi. Külmkuivatatud toodetel on omapärane krõbe tekstuur.

Üheks külmkuivatusmeetodi miinuseks on maksumus, mis on tingitud suurest energiatarbimisest ning nii töö kui ka hoolduse kõrgetest kuludest.

Külmkuivatusseade[muuda | muuda lähteteksti]

Külmkuivatusseadme põhielemendid on jahutussüsteem, vaakumsüsteem, juhtimissüsteem, tootekamber ja kondensaator.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]