Juppuni

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Juppuni (inglise polyphasic sleep, Uberman sleep) on unedistsipliin, mille puhul magatakse vaid 20–30-minutiste juppidena, mis on jagatud kogu ööpäeva peale. Tulemuseks on vähenenud unevajadus – kõigest 2–5 tundi ööpäevas. Pooldajad väidavad, et see ei halvenda vaimseid võimeid (liiga palju), mõned koguni väidavad, et nende vaimsed võimed paranesid võrreldes traditsioonilise unerütmiga.

Variandid[muuda | muuda lähteteksti]

Uberman on arvatavasti levinuim. 'Core sleep' on Ubermanile lisatav mõnetunnine pidev öine uni. Mõned harrastajad vahetavad sellega välja 1–2 päevast uinakut. Vaba stiil – Ubermani variatsioon, mille puhul magatakse siis, kui selleks tuntakse vajadust. See üldjuhul koondab uinakud öösel tihedamini kokku ja jätab päeva vabamaks. See võib nõuda eelnevat harjumist rangema režiimiga. On ka katsetatud teisi unerütme – 3, 4, 5 korda ööpäevas erineva pikkusega uinakud.

Teooria[muuda | muuda lähteteksti]

Tavalise (ühe või kahe magamiskorraga ööpäevas) uni koosneb korduvatest tsüklitest, mis omakorda koosnevad mitmest eri faasist. Pole teada, kas kõik faasid on ühepalju vajalikud. Algselt juppunega kohanedes on inimene pidevas unepuuduses, mis sunnib aju võtma lühikesest uneajast maksimumi (mis mõnede teooriate kohaselt on ainult REM). Kohanemine peaks idee järgi endaga kaasa tooma mugava unerütmi.

Praktika[muuda | muuda lähteteksti]

Kohanemisperiood on pikk ja raske. Stampi ja rahvasuu (üritajate blogid) andmetel väheneb väsimus umbes 10 päeva pärast ja kaob 2 nädala möödudes. Tihtipeale juhtub, et magatakse sisse või ei planeerita oma aega piisavalt hästi ja see pikendab kohanemisperioodi nii palju, et eksperiment katkestatakse.

Kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Ei ole teaduslikku alust väitmaks, et juppunega harjumine on loomulikult võimalik. Kritiseerijad väidavad, et ajul ei ole kontrollimehhanismi une katkestamiseks ilma unetsüklit lõpetamata, iseenesest kestaks uni alati terve tsükli (umbes 90 minutit, sõltub isikust). Seega on ainus võimalus end kogu aeg äratuskellaga sundida järgima seda režiimi.

Tsirkaaditsükkel – organismi aktiivsuse reguleerimine sõltuvalt valgusest – on teine probleem. Juppuni jagaks aktiivsuse terve ööpäeva peale, seega ignoreerib loomulikku unisust öösiti. See peaks viima tavalise unepuuduse sümptomiteni (stress, nõrgem immuunsüsteem jne), aga sellealaseid uuringuid ei ole tehtud.

Juppune (või vähemalt Ubermani variatsiooni) režiim nõuab väga ranget režiimi – ühe uinaku vahelejätmine nõuab hiljem lisamagamist-taastumist, kahe järjestikuse uinaku ärajätmine mõjub tõenäoliselt väga rängalt. Seega on harrastajal vaja sättida oma töö- või õppepäeva hoolega. Seda loetakse juppunega kohanemise kõige raskemaks aspektiks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Kiitmine[muuda | muuda lähteteksti]

Analüüs[muuda | muuda lähteteksti]