Jungi isiksusetüpoloogia

Allikas: Vikipeedia

Jungi isiksusetüpoloogia (Jungian Type Index, JTI) on alternatiiv Myers-Briggsi isiksusetüüpide teooriale (Myers–Briggs Type Indicator, MBTI). 2001. aastal Optimase poolt tarvitusele võetud JTI töötasid 10 aasta jooksul välja Norra psühholoogid Thor Ødegård ja Hallvard E. Ringstad. JTI aitab mõista, milliseid psühholoogilisi funktsioone inimene eelistab kasutada. Funktsioonid määratles Carl Jung oma raamatus "Psühholoogilised tüübid", nende hulka kuuluvad näiteks mõtlemine versus tunnetus ja taju versus intuitsioon.

JTI küsimused ja metodoloogia eelistatud funktsioonide määratlemiseks erineb MBTI meetodist. Näiteks jätab see kõrvale sõnapaarid, mida võib olla keerukas tõlkida inglise keelest teistesse keeltesse. Paljudes keeltes kujundab lause kontekst sõna tähenduse, kuid inglise keeles märgistavad sõnad ise rohkem tähendust.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

MBTI süsteemi sarnaselt määratleb JTI neli kategooriat, millest on tuletatud 16 isiksusetüüpi: ekstravertne ja introvertne, intuitiivne/sensoorne, mõtleja/tundeinimene, kohaneja/otsustaja. Isiksusetüüp määratakse uurimise abil või nende kategooriate enesevaatluse käigus. Näiteks võib liigitada ekstravertse intuitiivse-mõtleja-otsustaja ENTJina (Extrovert-Intuiting-Thinking-Judging). Selle pealiskaudse klassifikatsiooni taga peitub aga komplitseeritus. Igal isiksusetüübil on sellega seotud Jungi kognitiivsed funktsioonid, mille eesmärk on selgitada viise, kuidas üks või teine tüüp tajub reaalsust ja sellega suhtleb. Igal isiksusetüübil on kõik neli kognitiivset funktsiooni (mõtlemine, tundmine, intuitiivsus ja sensoorsus) pandud erinevasse järjekorda ja liigitatud erinevatele introvertsuse/ekstravertsuse tasemetele. Iga isiksusetüübi kahest keskmisest tähest ühel on primaarne funktsioon, mille abil nad suhtlevad maailmaga, ja üks on abistav. Näiteks on ENTJi primaarne funktsioon (ekstravertne) mõtlemine ja nende sekundaarne funktsioon (introvertne) intuitiivsus.

Kommertsialiseerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi see süsteem on suhteliselt tundmatu Ameerika Ühendriikides, on sel oma turuosa Skandinaavias, kuigi algupärast MBTI meetodit kasutatakse siiski kõige enam. Norras ja Rootsis kogub JTI samuti kasutajaid seoses teiste meetoditega, mis täiendavad JTId, et määratleda karjäärivalikut ja nõustamist. Sellel on edasimüüjaid ka Hollandis, Hiinas ja Saksamaal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]