Joha Heiman

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Joha Heiman (28. juuni 1911 Eesti11. detsember 1999)[1] oli prantsuse laulja ja poeedi Georges Brassensi (1921–1981) elukaaslane ja muusa, kellele on pühendatud mitmeid Prantsuse kultuuripärandiks saanud laule.

19-aastane Joha saabus Prantsusmaale 1930. aastal. Ta elas Pariisis oma tädi juures, seejärel tütarlaste pansionis. Ta töötas ômblejana ja õpetas saksa keelt. 1934. aastal kohtas Joha oma tulevast abikaasat Jean-Paul Ruskoné'd ja abiellus. Perre sündis poeg Yvon. Abielu ei olnud õnnelik ja see lahutati. Georges Brassensiga kohtus Joha Heiman Pariisis 1947. aastal, ligi kümme aastat enne muusiku tähelendu. Armastuslugu kestis üle 30 aasta.

Brassensi inspireeris eestlanna sedavõrd, et ta pühendas oma kõige kaunimad laulud ("Je me suis fait tout petit", "Saturne", "J'ai rendez-vous avec vous") Johale. Georges ja Joha armastasid üksteist, kuid eelistasid elada eraldi ega abiellunud kunagi. “Mul on au mitte paluda Sinu kätt,“ kirjutab Georges Brassens laulus “La non-demande en mariage“ (1966), austusavalduses Joha Heimanile, keda tuhanded Brassensi austajad tundsid nime Püpchen (saksa keelest Püppchen – nukuke) all. Pärast Georgesi surma 1981. aastal jäi Joha aastateks üksi. Püpchen suri 1999. aastal ja on maetud Georgesi kõrvale Sète'i linna Py kalmistule.

Georges Brassensist ja Joha Heimanist on valminud Eesti Pariisi Suursaatkonna korraldatud fotonäitus pealkirjaga "Daam tema mõtteis ... Kaaslased elus: Georges Brassens ja tema eestlannast muusa Joha Heiman“[2]. Näitusel esitatud fotod pärinevad Josée Stroobantsi, laulja sôbra ja fotograafi kollektsioonist, Georges Brassensi muuseumi arhiivist ning Joha Heimani lähedaste erakogudest. Fotokogu võimaldab elada kaasa erakordsele sõprusele ja armastusloole, mis ühendas Georges Brassensi Joha Heimaniga, kes mõjutas märkimisväärselt Prantsuse kultuuripärandiks saanud teoseid.

Georges Brassensile, kelle muusa oli eestlanna, on Prantsuse Suursaatkond Eestis pühendanud 2011. aastal Tallinnas korraldatud näituse ja kontserdiõhtu[3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]