Jeffersoni memoriaal

Allikas: Vikipeedia
Jeffersoni memoriaal
Jeffersoni kuju memoriaali sisemuses

Jeffersoni memoriaal on Ameerika Ühendriikide kolmandale presidendile Thomas Jeffersonile pühendatud mälestusmärk Ameerika Ühendriikide pealinnas Washingtonis. Thomas Jefferson oli üks olulisemaid Ameerika Ühendriikide Asutavaid Isasid.

Neoklassitsistliku mälestusmärgi kavandas arhitekt John Russell Pope. Memoriaali eeskujudeks olid Rooma Panteon ja Virginia Ülikooli juures paiknev rotunda, mille üheks arhitektiks Jefferson ise ka oli olnud. Mälestusmärgi rajamist ei toetanud paljud kaasaegsed arhitektid, teiste seas Frank Lloyd Wright, kes oli vastu klassitsistlikule stiilile. Arvati ka seda, et ehitis rikuks vaate Potomaci jõele.[1]

Mälestusmärgi ehitamist alustati 1938. aastal ja see valmis 13. aprillil 1943 Jeffersoni 200. sünniaastapäeval. Mälestusmärk on ehitatud valgest marmorist. Aastast 1947 paikneb mälestusmärgi sees Rudulph Evansi kavandatud Jeffersoni pronkskuju.

15. oktoobril 1966 kanti mälestusmärk USA ajalooliste paikade riiklikku registrisse National Register of Historic Places.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Jefferson Memorial". Encyclopædia Britannica

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]